Výsledky Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Výsledky Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
29. 9. 2021
Tomáš Babický

V pondělí 20. a úterý 21. září proběhly na středních školách po celé České republice Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli „nanečisto“ vyzkoušet volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v blížících se reálných volbách. Platný hlas odevzdalo 40 899 studentů. Do projektu se přihlásilo 335 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 312. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů uspořádal již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni.

Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021, Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha, foto: Josef Rabara

Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty koalice Piráti a Starostové (30,4 %), za ní následovala koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (29,4 %), na třetím místě se umístilo hnutí ANO 2011 (8,5 %) a na čtvrtém místě Strana zelených (7,1 %). Pouze tyto čtyři subjekty získaly více než 5 % hlasů.

„Po jedenácti letech pořádání Studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby. Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak, strany s opačnou trajektorií výsledků ve volbách nanečisto, jdou dolů ve volbách skutečných,“ uvádí ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor tzv. „voleb nanečisto“ v ČR Karel Strachota a dodává:

„Zároveň platí, že se značně liší volební preference studentů v různých typech škol. Gymnazisté volí výrazně jinak než jejich vrstevníci na středních odborných školách a ještě víc se liší výsledky na učilištích.“

Kompletní výsledky Studentských voleb 2021 jak za celou Českou republiku, tak v rozdělení podle krajů a typů škol (gymnázia, střední odborné školy a učiliště) a přehled výsledků všech uplynulých Studentských voleb najdete na webových stránkách JSNS v sekci www.jsns.cz/studentske-volby-vysledkyFotografie ze škol je možné si prohlédnout va stáhnout z galerii.

Jak volby probíhaly

Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021, Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha, foto: Josef Rabara

Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jednotlivé politické strany, hnutí nebo koalice, které v reálných volbách kandidují. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Ten po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování. To zajišťovala výzkumná agentura Kantar Millward Brown.

Význam a cíle Studentských voleb

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem. Jejich cílem je přiblížit středoškolákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systém České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a jejich vyučujícími či rodiči. V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

————————————–

V pondělí 20. a úterý 21. září 2021 se na středních školách po celé České republice konají Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat z politických stran, hnutí a koalic, které kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů pořádá již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni.

Kromě samotného volebního aktu se budou studenti seznamovat se základními principy demokracie, volebním systémem, volebními programy a kandidátkami jednotlivých kandidujících subjektů, a to prostřednictvím informačních materiálů, dokumentárních filmů, navazujících aktivit a debat.

Zapojené školy mají od pořadatele k dispozici materiály potřebné k uskutečnění voleb: hlasovací lístky, pokyny pro voliče, pokyny pro volební komise, publikaci ke Studentským volbám, plakáty Studentských voleb a nálepku na volební urnu. Zapojených škol je více než 280.

Výsledky Studentských voleb nejen za celou Českou republiku, ale i v rozdělení na jednotlivé kraje a typy škol (gymnázia, SOŠ, SOU), zpracované sociologickou výzkumnou agenturou Kantar Millward Brown, budou zveřejněny v úterý 21. září v podvečerních hodinách. 

„Studentské volby se konají od roku 2010 před vybranými reálnými volbami. Průzkumy potvrzují, že hlasování ´nanečisto´ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách,“ uvádí Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS, který projekt Studentské volby před jedenácti lety inicioval, a dodává: „Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky v předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.“

Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Volit mohou studenti starší 15 let. Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.

Pozn.: Čas zveřejnění výsledků se odvíjí od nahrání výsledků za jednotlivé školy do systému a následné rychlostí jejich zpracování výzkumnou agenturou Kantar Millward Brown.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality