Aplikace Dopravního podniku města Č.B.

Aplikace Dopravního podniku města Č.B.
18. 4. 2022
Tomáš Babický

https://www.dpmcb.cz/o-nas/novinky/dpmcb-ma-novou-aplikaci-467.html

Aplikace kromě vyhledávače spojů či aktuálních informací z dopravy nově nabízí i možnost pohodlného nákupu časových předplatných jízdenek.

Dopravní podnik města České Budějovice v dubnu 2020 spustil do provozu novou aplikaci DPMCB. Aplikace, která již fungovala dříve, dostala nový kabát a s ním i nové možnosti.

„Jsme nadšeni, že můžeme lidem cestování městskou hromadnou dopravou opět o něco ulehčit a že jsme se opět o něco přiblížili k naplnění našeho konceptu chytré cesty. Na aplikaci budeme i nadále pracovat a zdokonalovat ji.“ Uvedl ředitel a předseda představenstva Slavoj Dolejš.

Mezi největší změny, ke kterým mj. došlo, se řadí možnost nákupu časové předplatní jízdenky, a to dle všech tarifních kategorií. Online si tak mohou vytvořit průkazku studenti ZŠ/SŠ, studenti VŠ, dospělí, důchodci do 65 let, děti 6-15 let, osoby nad 65 let, lidé na mateřské či rodičovské, dárci krve, účastníci odboje, váleční veteráni, zaměstnanci DP, rodinný příslušníci zmíněných zaměstnanců či zaměstnanci, kteří jsou již v důchodu.

Přehledný úvodní rozcestník uživatelům aplikace kromě průkazky rovněž nabízí vyhledávač spojení, zprostředkovává nákup jízdenky za pomoci aplikace SEJF či SMS zprávy, informuje o aktuálním dění z dopravy, o novinkách a kariérním uplatnění v rámci Dopravního podniku města České Budějovice.

Aplikace je k dispozici pro Android i uživatele iOS.

Papír už vás netáhne, navíc se vám kvůli zřízení předplatní jízdenky nechce cestovat na zákaznické centrum? Úplně vám rozumíme! Vytvořte si průkazku online, ať už jste kdekoliv a cestujte třeba jen s mobilem.

Průkazka v aplikaci

(tedy Časová předplatní jízdenka aplikace DPMCB)

 Jak zřídit průkazku v aplikaci DPMCB?

 • Stačí si do chytrého telefonu stáhnout aplikaci DPMCB: pro systém Android ji najdete na Google Play, pro iOS na AppStore.
 • Podle videonávodů, které najdete v Nápovědě v aplikaci, hravě zvládnete vytvořit novou průkazku i nakupovat k ní kupóny.
 • Naplno funkce aplikace využijete s připojením k internetu – průkazka se vám zobrazí v plné podobě, při kontrole ji tak stačí revizorovi ukázat. S internetem ji navíc využijete i ve vozech dopravců IDS JK v městské zóně 100+101.
 • Průkazku v aplikaci můžete používat také offline! Pokud nejste připojeni k internetu, zobrazí se vám místo ní QR kód. Ten při kontrole nechte revizora načíst do jeho mobilního telefonu. S pomocí QR kódu revizorská appka kontrolorovi zobrazí potřebné údaje o vaší průkazce.
 • Ať už s internetem nebo bez, při kontrole revizorem nemusíte telefon vůbec dávat z ruky.

Pozor, do aplikace nelze nahrát současnou tištěnou průkazku. Ideální řešení je používat Vaši stávající tištěnou průkazku, dokud máte platný kupón, a poté si zřídit zdarma novou průkazku v aplikaci.

PŘÍSTUP DO UŽIVATELSKÉHO ÚČTU APLIKACE DPMCB

Virtuální průkazka

(tedy virtuální časová předplatní jízdenka)

Další možností nákupu časové předplatní jízdenky je tzv. virtuální. Tahle sestra jednotlivých virtuálních jízdenek, které můžete zakoupit ve vozech MHD, vám umožní nahrát si průkazku s kupónem na tzv. identifikátor, tedy platební bezkontaktní kartu. Ta přitom nemusí být v podobě fyzické karty, virtuální jízdenku můžete mít spárovanou také s mobilem nebo třeba chytrými hodinkami, které pro bezkontaktní platby používáte. Základní i zlevněné časové předplatní jízdenky zakoupíte na eshop.dpmcb.cz. Spárovat je zde lze s fyzickou platební kartou. Na přepážce vybraných zákaznických center na Novohradské 40 (sídlo společnosti) nebo v OC Mercury pak můžete využít propojení jízdenky s kartou v mobilu, hodinkách, nebo si zakoupit virtuální ČPJ úplně od začátku s asistencí naší kolegyně.

Virtuální jízdenky jsou platné pouze v síti MHD České Budějovice provozované DPMCB. Jejich využití není možné pro cestování s jinými dopravci zapojenými do IDS Jihočeského kraje.

E-SHOP DPMCB

 V budějovické MHD můžete pro pravidelné cestování využít širokou nabídku předplatních jízdenek. Co když ale cestujete MHD spíše nárazově? Pokud vám je placení kartou bližší než hledání drobných na lístek, pak je virtuální jízdenka pro vás správná volba. Odbavovací zařízení, která umožňují nákup virtuálních jízdenek, najdete ve všech vozech MHD provozovaných Dopravním podnikem města České Budějovice, a.s.https://www.youtube.com/embed/AbUZfQ7FEYo

Jak cestovat s virtuální jízdenkou 

Co musím mít pro zakoupení virtuální jízdenky s sebou? 

 •   Potřebovat budete pouze platební kartu umožňující bezkontaktní úhrady a dostatečný zůstatek na s ní spojeném bankovním účtu. Použít ji můžete v podobě samotné platební karty ale také přes služby jako Google Pay, Apple Pay a další aplikace umožňující spárování s platební kartou. Cestovat tak můžete třeba s mobilem, chytrými hodinkami, nebo klidně prstenem a dalšími moderními prostředky. I když ještě nemusí být zrovna vymyšlené.
 • Ať už použijete jakékoli k tomu vhodné zařízení, stane se s nákupem jízdenky vaším identifikátorem. Z něj bude po dobu platnosti jízdenka zjistitelná, ať už při vaší vlastní kontrole na odbavovacím zařízení nebo při přepravní kontrole revizory dopravního podniku. Pokud tak při nákupu přiložíte chytrý telefon, budete jej potřebovat po celou dobu cesty – jízdenka bude spárovaná jen s ním. Stejně tak, pokud přiložíte platební kartu, stane se ta vaším identifikátorem. Jízdenku tak nepůjde dohledat např. z vašich chytrých hodinek, i když v nich máte údaje stejné karty zadané.

Kolik mě bude virtuální jízdenka stát?

 • Cena virtuálních jízdenek je shodná s cenou standardních papírových jízdenek. Nemusíte se tak bát, že si za cestu zbytečně připlatíte.

 

Jak zakoupím virtuální jízdenku ve voze?

 • Výběr jízdného na obrazovce
  • Z hlavního menu na odbavovacím zařízení si kliknutím vyberete vyhovující typ jízdného. Pak už stačí jen přiložit identifikátor k symbolu bezkontaktní platby pod displejem a přidržet jej, dokud se vám na displeji zařízení nezobrazí Jízdenka zakoupena. Na obrazovce uvidíte i dobu platnosti zakoupené jízdenky.
 • Na hlavní obrazovce naleznete nejoblíbenější druhy jednotlivých jízdenek s platností 60 minut a 24 hodin. Virtuální jízdenku si ve voze ale můžete zakoupit i v případě, kdy cestujete např. se školní třídou, rodinou nebo po dobu několika dní. Jízdenky pro tyto účely naleznete pod volbou Další jízdenky. Po výběru druhu jízdného opět stačí přiložit váš identifikátor pro provedení platby.
 • Rychlý nákup jízdenek
  • Jste dospělý a hodí se vám základní jízdenka na 60 minut? Pak je pro vás její nákup ještě jednodušší. Tato volba je na odbavovacím zařízení primárně nastavená, nemusíte se tak zdržovat výběrem z menu. Stačí přiložit identifikátor a jízdenka je vaše.
 • Cestování ve skupině
  • Jedete MHD ve dvou a více lidech? Jízdenku si můžete po nástupu nakoupit každý svou vlastní kartou. Můžete ale zvolit i snadnější a rychlejší způsob. Na jednu platební kartu pro více osob pořídíte jízdní doklady přes volbu Přidat cestujícího, ve které si navolíte přesně tolik jízdenek kolik potřebujete – i když se zrovna vám hodí jízdenka pro dospělé a spolucestujícím zlevněná. Kliknutím na jednotlivé typy jízdenek jednoduše přidejte požadovaný počet, potvrďte volbu tlačítkem Zaplatit a přiložte identifikátor. Při kontrole se revizorovi všechny platné jízdenky zobrazí v aplikaci.

 https://www.dpmcb.cz/cestovani-mhd/koupit-jizdenky/virtualni-jizdenka.html

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality