Studium a práce v Dánsku

Studium a práce v Dánsku

Studium a práce v Dánsku

http://www.nicm.cz/studium-prace-v-dansku

Autorka textu

Již to budou tři roky od doby, kde jsem se rozhodla přestěhovat do země, kterou jsem dříve vídala jenom na mapě – do Dánska. Z ničeho nic jsem se tak ocitla v zemi, kde cyklisty před jízdou na kole nezastaví ani sníh, do země, kde je populární popíjet lékořicový čaj. Jaké je to žít a studovat v Dánsku?

Odlišný systém výuky
Hodiny na mojí Univerzitě se hodně liší od toho, co slýchávám od svých českých spolužáků. Učitel v Dánsku je spíše než profesor více mentorem, a snaží se v nás vzbudit zájem o probíraná témata. Velký důraz je v Dánsku především na práci ve skupinách, kdy společně se 4 až 5 spolužáky společnými silami pracujeme na projektu pro reálnou firmu. Nejlepší projekt se poté ve většině případů prezentuje před celým ročníkem a také před zástupci dané firmy. Studium tak není jen učení se látky nazpaměť, ale klade více důraz na schopnost ovládat danou látku a obecně jí porozumět. Na druhou stranu ani v Dánsku se nevyhnete samostudiu a přípravě na hodiny na které je kladen velký důraz. Velká váha je kladena též docházce, kdy by absence neměla překročit 30 %.

Autorka textu ve škole

Bez práce nejsou koláče
Život v Dánsku není legrace hlavně z hlediska nutných počátečních investic. Ze začátku se tak neobejdete bez úspor či podpory ze strany rodičů. Po příjezdu je třeba začít s hledáním práce, díky které si v Dánsku můžete zažádat o státní stipendium SU, které je v současné době něco kolem 18 000 Kč a na které máte nárok, pokud pracujete minimálně 44 hodin měsíčně. Nejlepší způsob, jak získat práci? Ten nejsnazší způsob, jak se k práci dostat je přes doporučení. Sama jsem si prošla obdobím, kdy jsem pracovala v různých skladech, během dne i po nocích nebo třeba roznášela noviny. Když se ke mně dostala pracovní nabídka od dánské firmy Trendhim, měla jsem neuvěřitelnou radost. Konečně mám tak možnost pracovat v oboru a zároveň pomoci mladé firmě se zviditelněním na českém trhu.

Integrace a společnost
Dánsko je jedna z Evropských zemí, kde se bez problému domluvíte anglicky. Byl to také jeden z důvodů, proč jsem si Dánsko vybrala právě já. Kromě toho, že je tu studium pro studenty z EU zdarma a je v angličtině, můžete se tu za podpory dánské vlády učit dánsky.

Studium a práce v Dánsku | NICM

Dánsko

Aktivní životní styl
Dánové jsou národ aktivní. Mezi nejoblíbenější sporty patří nepochybně běh a všudypřítomná jízda na kole. Oblíbenou činností jsou letní „sešlosti“ v přírodě, ať už v parku či na pláži, kde se Dánové oddávají zábavě v doprovodu dobrého jídla a pití. Osobně se mi jejich přístup k životu moc líbí, a to především to, jak dokáží odlišit svůj osobní život od toho pracovního. To je něco, co bych se chtěla naučit. Třeba je to jeden z důvodů, proč jsou Dánové považování za nejšťastnější národ.

pohled na pláž z ptačí perspektivy

maják

pláž rybím okem

AUTOR:

Jmenuji se Lenka, pocházím z Prahy a před třemi lety jsem se rozhodla odstěhovat do země, o které jsem v té době nevěděla vůbec nic. Mojí největší vášní je nepochybně cestování, hudba a také psaní. Vedle studia a práce se ve volném čase také učím dánsky, sportuji a věnuji se svému osobnímu blogu, kam můžete směrovat i své dotazy ☺

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality