Proč pracovat při studiu? Je lepší brigáda, stáž nebo trainee program?

Začali jste studovat na vysoké škole a přemýšlíte o brigádě? Anebo se poohlížíte po dobré stáži či praxi?

Díky brigádě zjistíte, v čem jste dobří a kde je potřeba ještě na sobě zapracovat. Poznáte nové lidi, dostanete se do situací, ve kterých budete muset vystupovat sami za sebe a přijímat rozhodnutí. Zjistíte, co vás baví a čemu byste se naopak nechtěli věnovat ani náhodou. Nově nabité zkušenosti se pro vás stanou bonusem, který zúročíte ve svém životě.

V prvním ročníku doporučujeme se nejprve rozkoukat a zaměřit se na studium. V dalších ročních již budete jistější a lépe se dokážete rozhodnout, jaká oblast by byla pro vás nejlepší.

1. Brigády

Pokud chcete rychlý přivýdělek, je pro vás brigáda nejlepší řešení. Existuje mnoho serverů, které zprostředkovávají brigády, jejich výčet naleznete zde

Pokud chcete kromě rychle vydělaných peněz získat bonus v podobě zkušeností, je dobré se zamyslet, která brigáda by vám pomohla nejlépe se rozvíjet. Například, pokud se chcete zdokonalit v komunikaci, vyberte si brigádu, kde budete v interakci s lidmi. Např. práce ve službách. Berte to jako trénink do skutečné práce. Tyto zkušenosti v budoucnu jistě zúročíte.

Zaměstnáni můžete být na dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Pokud si jako student vyděláte méně než 10 000Kč, je pro vás výhodnější dohoda o provedení práce, protože neplatíte zdravotní ani sociální pojištění. Nesmíte však odpracovat více než 300hodin ročně. Více k tomuto tématu naleznete zde. Pokud nevíte, jak je to s odváděním daní a placením sociálního a zdravotního pojistění, podívejte se zde.

TIP: zkuste mobilní aplikace při výběru brigád: brigády do kapsy nebo fajn-brigády

2. Praxe, stáže

Pro studenty představují praxe a stáže jednoznačně skvělé příležitosti „osahat“ si práci v oboru, zjistit, co vše obnáší a získat cenné zkušenosti a popřípadě kontakty do budoucna. Oba pojmy bývají velmi často zaměňovány. Není se čemu divit, neboť označují téměř totéž: získávání nových zkušeností mimo školu a v drtivé většině jsou neplacené. Možná někteří přemýšlí, že se jim nechce investovat svůj čas někam, za co nebudou finančně ohodnoceni. V případě dobře vybrané praxe nebo stáže však velký bonus přináší právě získané zkušenosti a díky tomu svým životopisem zazáříte. Mnohdy se i stává, že studenti zůstanou v dané organizaci jako její zaměstnanci. Jaký je rozdíl mezi stáží a praxi?

Stáž se týká zejména humanitních oborů, které své využití v praxi nemají, jezdí se na ně často do zahraničí na dotované programy a student je v ní pouze školen. Stážisté jsou zpravidla absolventi vysokých škol. Tím, že během svého působení ve firmě projde několika oblastmi, získá síť kontaktů a první zkušenosti. Firma si zase vychová někoho, kdo bude detailně obeznámen s interními procesy.

Praxe je zaměřena zejména na předávání praktických znalosti, není podmíněna zahraniční cestou a student po jejím ukončení by měl být schopen pracovat ve svém oboru. Probíhá během studia na vysokých školách.

TIP: Podívejte se na Národní katalog stáží. 

3. Trainee program

V současné době je snaha dobrých a prosperujících firem přizvat studenty vysokých škol a jejích absolventů do tzv. juniorských pozic: trainee programů. Trvají většinou od šesti do osmnácti měsíců. Velkou výhodou těchto programů je, že student dostává plat, podrobně pozná celou firmu. Současně prochází i různými tréninky a kurzy zaměřenými na osobní rozvoj, manažerské dovednosti, odborné znalosti a podobně. Po ukončení trainee programu je studentovi většinou nabídnuto pracovní místo. O trainee programech se většinou dozvíte na internetových stránkách společností, mnohé organizace samy aktivně vyhledávají zájemce například na veletrzích pracovních příležitostí.

TIP: Pokud máte zájem o konkrétní firmu, podívejte se přímo na její stránky, zda trainee programy nabízí. Ostatní nabídky naleznete například v odkazech níže:

https://www.procbyne.cz/

https://cz.indeed.com/Trainee-Program-jobs

https://www.careerjet.cz/prace-trainee-program.html

https://www.jobs.cz/prace/?q%5B%5D=trainee

 

Zdroj: http://www.nicm.cz/proc-pracovat-pri-studiu-je-lepsi-brigada-staz-nebo-trainee

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality