Jak poznat falešnou zprávu?

Jak poznat falešnou zprávu?

Jak odhalila analýza Českého rozhlasu, co do počtu sdílení na sociálních sítích mají nejsledovanější zprávy z dezinformačních webů nad skutečným zpravodajstvím navrch. Popularita falešných zpráv ale není žádnou novinkou. “Je to přesně ten typ textů, který v západních zemích patří do nejnižšího patra bulváru,” říká sociolog médií z brněnské Fakulty sociálních studií Jakub Macek. “Ten se u nás v tisku po roce 1989 vlastně nikdy pořádně neprosadil, ale zjevně a nepřekvapivě má své publikum.”

Při čtení zpráv ze sociálních sítí a k rozlišení seriózního zpravodajství od hoaxů a dezinformací se lze řídit několika jednoduchými tipy:

  1. Nejjednoduššími ukazateli nedůvěryhodnosti zprávy jsou titulky VELKÝMI PÍSMENY a náhledové obrázky, které jsou zjevnými fotomontážemi.
  2. Nezůstaňte jen u přečtení titulku. Zpráva samotná nemusí titulku vůbec odpovídat.
  3. Zkontrolujte, jestli článek cituje zdroje – a pokud ano, jestli jsou samy věrohodné. U českých dezinformačních webů se často stává, že odkazují a zahraniční zdroje, které jsou ale samy původci falešných zpráv – nebo jsou zprávy z nich pravdivé, ale český překlad je výrazně překrucuje.
  4. Podívejte se, kdo je autorem textu. Je redaktor nepodepsaný či pod pseudonymem? Chybí na webu dokonce jakékoliv informace o jeho redakci? Pak za zprávy na něm nikdo neručí a není důvod mu věřit.
  5. Zkontrolujte datum zprávy. Na sociálních sítích se často sdílí i několik let staré články, které navozují dojem, že souvisí s aktuálním děním.
  6. Věnujte pozornost fotografiím v článku. Jednoduchá kontrola pomocí vyhledávače (v prohlížeči Google Chrome stačí kliknout na obrázek pravým tlačítkem a vybrat Vyhledat obrázek pomocí vyhledavače Google) může ukázat, že fotka ve skutečnosti s tématem článku nesouvisí a je pořízená v jiném čase nebo na jiném místě.
  7. Přemýšlejte, jaký pocit ve vás článek vyvolává. Pokud vás rozčílil už titulkem a jeho obsah je pobuřující, může být vyvolání emocí bez ohledu na pravdivost odkazu jeho jediným cílem.
  8. Pokud se zpráva jeví podezřele, zkuste ji ověřit ze seriózních zdrojů – buď pomocí vyhledávání, nebo přes specializované weby, které se vyvracením hoaxů a falešných zpráv zabývají. V Česku jsou to weby hoax.cz a manipulatori.cz, pro zahraniční zprávy například snopes.com.
  9. A nakonec: Pokud si nejste jistí, že je článek pravdivý, nesdílejte ho.

Zdroj: irozhlas.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality