Novelu školského zákona schválil Senát

Novelu školského zákona schválil Senát
25. 3. 2015
Katka Babická

Velkou většinou hlasů přítomných senátorů a senátorek byla ve čtvrtek 19. března schválena novela školského zákona, která mimo jiné zavádí jednotné závěrečné zkoušky do všech škol s učebními obory. K definitivnímu schválení teď novele chybí pouze podpis prezidenta Zemana.

Ministr školství řekl ve svém vystoupení v Senátu, že se jedná o zásadní změnu, díky níž bude mít závěrečná zkouška v jednotlivých oborech stejnou úroveň, ať už se bude skládat v kterémkoli kraji ČR. Zdůraznil, že nová závěrečná zkouška byla připravována jinak než kritizovaná maturita: „Byla zaváděna spíše evolučně než revolučně, a díky tomu se k ní už dneska hlásí asi 90 procent učňovských škol. S povinným zavedením by proto neměl být problém, jednotná zkouška je naopak masivně vítána,“ řekl ministr školství.

Novela také upravuje zákaz prodeje nezdravých potravin ve školách, pravidla vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a nově všem dětem zpřístupní přípravné třídy. Ředitelé veřejných škol podle novely získají pracovní poměr na dobu neurčitou. Ministerstvo školství také bude prostřednictvím Národního ústavu pro vzdělávání zabezpečovat konání státních zkoušek z těsnopisu, psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači.

Na text novely školského zákona se můžete podívat ZDE.

 

 

Zdroj: www.nicm.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality