Nouzová nocoviště na Šumavě – T. Babický

Nouzová nocoviště na Šumavě - T. Babický
15. 11. 2019
Dušan Brodský

Nouzová nocoviště na Šumavě. Co to vlastně je a jak toho mohu využít?

Nouzová nocoviště jsou místu určená k přespání. Nacházejí se v národních parcích a rezervacích, kde není možné přenocovat jinak. Na Šumavě se nouzová nocoviště nacházejí v rozmezí 15 až 13 km od sebe. Je jich zde celkem sedm. Nocoviště Pod Plešným jezerem, Nocoviště Nové Údolí, Nocoviště Strážný, Nocoviště Bučina, Nocoviště Modrava, Nocoviště Poledník a Nocoviště Hůrka u Prášil.

Díky těmto nocovištím se můžete vydat až na několika denní výlet na Šumavu, kterou můžete projít téměř celou z Nové Pece až třeba do Železné Rudy, což je více jak 100 km pěšky. Proto je také Šumava velmi oblíbená a vyhledávaná turisty.

Jak ale vypadá takové nocoviště? Již název nouzové nocoviště vám napovídá, že se nejedná o žádný pětihvězdičkový hotel. Můžete zde ale nalézt záchod, stůl s lavicemi, kde se můžete najíst a louku, na které si můžete postavit stan. Jelikož se nouzová nocoviště na Šumavě nacházejí v národním parku, nesmí se na nich rozdělávat oheň. Také tu platí další pravidla, jak se zde chovat, aby se na nocovišti nic nezničilo a při našem odchodu bylo vše takové, jako když jsme přišli.

Sám jsem na nocovištích přespával a prošel již velkou část Šumavy, proto mohu říct, že i přestože se kůrovec snaží naší Šumavu zničit, je stále krásná a úchvatná. Proto vytáhněte nohy z domova a vyrazte na nějaký ten přechod Šumavy, než napadne sníh. Pokud jste však již hodně zkušení dobrodruzi a máte dobrou výbavu, vyrazte klidně i v zimě.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality