Daňové přiznání v kostce: Jaké jsou termíny a na co dát pozor

Daňové přiznání v kostce: Jaké jsou termíny a na co dát pozor

Nejen daňové přiznání, ale také přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Všechny tyto dokumenty musí živnostníci úřadům podat. SZ Byznys přináší přehled pravidel a na co nezapomenout.

Kdo podává daňové přiznání

Růžový papír nebo elektronický formulář. Přiznání k dani z příjmu za předešlý rok musí vždy podat všichni živnostníci a podnikatelé, v některých případech také zaměstnanci nebo studenti s více brigádami.

Živnostníci a podnikatelé musejí přiznání podávat v případě, že jejich roční příjmy přesáhly 15 tisíc korun. Přiznání je nutné podat v případě, že se ocitnete v daňové ztrátě.

Zaměstnanci musejí přiznání podat pouze v případě, že si kromě základních příjmů ze zaměstnání u zaměstnavatele přivydělají více než šest tisíc korun za rok. Do tohoto limitu se rovněž nezapočítávají příjmy, které jsou od daně osvobozeny, a příjmy, u kterých se vybírá srážková daň.

Studenti nebo pracující důchodci musejí přiznání přidat v případě, že během jednoho měsíce pracovali pro více zaměstnavatelů a z příjmů jim byla odvedena zálohová daň.

Termíny pro daňové přiznání

Ať už přiznání podává kdokoliv, pro všechny platí stejné termíny. Lhůta pro podání přiznání se v posledních dvou letech posouvala kvůli pandemii, letos posunutí není v plánu.

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2021 se tedy vrací znovu na 1. duben 2022. Existuje ale také možnost si termín podání posunout o jeden měsíc. Přiznání stačí podat ne v papírové, ale v elektronické podobě.

To, že budete přiznání podávat elektronicky, není nutné nikam hlásit. Dokumenty stačí odevzdat do 2. května. Jestliže vám s daňovým přiznáním pomáhá daňový poradce, termín pro podání se posouvá až na 1. červenec.

Papírové podání

Jak už bylo řečeno, pro podání standardního přiznání máte čas do 1. dubna. Formulář je možné získat buď přímo na finančním úřadě, nebo si ho stáhnout na webu Finanční správy.

Vyplněné přiznání je pak možné podat buď osobně na finančním úřadě podle místa trvalého bydliště, nebo ho poslat poštou. Nezapomeňte přinést ani potvrzení o slevách, které chcete uplatnit.

Online podání

Pokud nechcete vyplňovat papírové formuláře a navíc získat o měsíc na odevzdání více, máte možnost využít online podání.

Varianty jsou přitom dvě. Buď přes portál Moje daně, nebo přes aplikaci elektronického podání Finanční správy. Přihlásit se je možné buď třeba přes bankovní identitu nebo datovou schránku.

Elektronické podání je v současné době omezené, Finanční správa totiž aktualizuje svou databázi.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-dane-danove-priznani-2022-186871#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=cvkwVpdPfVm-202201280750&dop_id=186871&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Přehledně: Podívejte se, jak letos ušetřit na daních

Ani letos nepřijdou daňoví poplatníci o možnost získat několik slev a zvýhodnění na dani. Některé z nich se navíc oproti předchozím letům zvýšily.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-dane-slevy-na-dani-186654#source=hp&seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=zXhWvxQzmQt-202201280750&dop_id=186654&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality