Chytrá kůže změní svět virtuální reality a obohatí i výuku

Chytrá kůže změní svět virtuální reality a obohatí i výuku
2. 7. 2020
Karolína Brodská

Taková smart TV či smart pračka dokáže pořádně usnadnit život. Ale „chytrá kůže“ je trochu jiná liga… 

Žákům díky ní přes videohovor poklepete na rameno a využití se nabízí i v hodinách dějepisu či fyziky.

Od internetu informací se postupně dostáváme k internetu věcí, zážitků a dovedností. Dalším krůčkem na této cestě je i chytrá náplast, která vám přinese „pocit doteku“.

Budoucností internetu je rozšířená (AR) a virtuální realita (VR). Připomeňme, že AR a VR pracují především s naším zrakem a sluchem. Hmat je naopak opomíjen a omezuje se maximálně na vnímání vibrací. To známe například z kina s technologií 4DX, která v omezené míře stimuluje všech pět smyslů speciálními efekty.

Svět virtuální reality je stále v plenkách. Vnímat nereálné světy všemi smysly je spíše vroucným přáním. Změnit by se to mohlo i díky epidermální „kožní“ náplasti, která zajistí vysoce realistické vnímání hmatu. Studii o této pásce publikovali výzkumníci z americké Northwestern University v odborném časopise Nature.

Takzvaná chytrá kůže přilne díky lepivému silikonovému polymeru k pokožce. Nepotřebujete tak žádné upevňovací prvky. Zapomeňte i na kabely a baterie. Pocit dotyku na potřebných místech pokožky zajišťují miniaturní jehličky. Pohyby můžete jednoduše ovládat pomocí speciálního grafického rozhraní třeba na dotykovém displeji vašeho telefonu. Uživatel na něm „kreslí“ příslušný vzor a ten se pak aktivuje na kůži. Můžete samozřejmě ovládat i tlak umělého dotyku.

Díky tomu bychom mohli na dálku přenést například pocit podání ruky, poklepání po rameni atd. Obohacení tak v budoucnu čeká i výuku na dálku. Využití se nabízí například v hodinách dějepisu či fyziky. Na vlastní kůži si například vyzkoušíme pocity, které zažívali astronauti v roce 1969 na Měsíci. To je ale zatím hudba budoucnosti. Užitečné tipy a rady ohledně technologií ve vzdělávání najdete přehledně na našem portále O2 Chytrá škola.

Využití se nabízí ve zdravotnictví a při vývoji pomůcek při poškození například ruky. Školák budoucnosti tak například díky chytré náplasti ucítí, jak silně svírá předměty prsty své protézy. Žákům tak tato novinka pomůže se zvládáním běžných školních povinností jen s minimální pomocí okolí.

Chytrá kůže navíc může vyvolávat a přenášet pocity tepla. V budoucnu se může stát i součástí oblečení. K pocitům dotyku by pak uživatelům stačily například jen speciální košile. Tato technologie pak výrazně zlepší období, kdy musí člověk z jakéhokoliv důvodu omezit fyzický mezilidský kontakt.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality