Češi jsou hraví a pro výhru jsou ochotní i podvádět, ukazuje průzkum Albi

Češi jsou hraví a pro výhru jsou ochotní i podvádět, ukazuje průzkum Albi
8. 8. 2017
Kamila Matějková

Léto vybízí k hraní deskových her. Po těch alespoň jednou ročně sáhne 69 % Čechů a třetina hraje pravidelně minimálně jednou měsíčně.

Češi hrají deskové hry rádi... (z průzkumu Albi)

Češi jsou zkrátka hraví, jak se ale ukázalo, ne vždy jsou při hraní poctiví. Podle průzkumu Albi ve více než polovině herních partií někdo podvádí a běžné jsou i hádky. A nehádají se a nepodvádí rozhodně jen děti. Deskové hry jsou totiž oblíbenou zábavou i mezi dospělými. Kdy nejčastěji saháme po hře, co rádi hrajeme a jaká jsou česká specifika, zjišťovalo Albi v komplexním výzkumu.

Češi hrají deskové hry rádi... (z průzkumu Albi)Léto je dobou, kdy Češi často sahají po deskových hrách. Podle průzkumu Albi si alespoň jednou ročně zahrají deskovku více než dvě třetiny respondentů a jedna třetina hraje minimálně jednou měsíčně. Mezi nejběžnější příležitosti, které vedou Čechy k oprášení krabic s hrami, jsou právě letní dny, kdy prší, a letní dovolená obecně. Podle průzkumu Albi deskové hry tmelí rodinu, 91 % rodičů souhlasí s tvrzením, že po deskových hrách je dobré sáhnout, když chce být rodina spolu.

Češi hrají deskové hry rádi... (z průzkumu Albi)Z dat je ale patrné, že hry nejsou jen rodinnou zálibou, ale baví se jimi často i dospělí. 63 % respondentů uvedlo, že hrají hry i s přáteli. „Tomu odpovídá i to, že je u nás obrovský zájem o takzvané party hry. Ty mají většinou jednoduchá pravidla a jejich cílem je spíše se pobavit a zasmát se, nežli strategicky přemýšlet. Češi jsou zkrátka hraví, rádi se baví a volí spíše nenáročné hry,” vysvětluje Antonín Kokeš, zakladatel Albi, česká specifika.

Zajímavý a překvapivý je přístup Čechů k fair play. Evidentně pro ně není tak důležitá, jak by se dalo čekat. V průzkumu odpověděla více než polovina respondentů, že často vyjde najevo, že někdo při hře podvádí a necelá třetina přiznala, že jsou to dokonce oni sami, kdo občas podvádí.

Výzkum pro Albi realizovala společnost PerfectCrowdCZ v květnu 2017 na vzorku 500 respondentů.

O Albi:
Albi je český výrobce společenských a deskových her, dárků, přání a balícího sortimentu. Firmu založil Antonín Kokeš v roce 1991, tehdy začínal prodejem papírových přání. Ta jsou součástí nabídky dodnes. Kromě nich se sortiment rozrostl na 5000 tisíc položek, v současnosti provozuje eshop se svými produkty, 19 kmenových prodejen po České republice a zboží Albi najdete v prodejnách více než 1500 partnerů od knihkupectví přes snad všechna hračkářství až po velké eshopy. V roce 2016 společnost dosáhla obratu více než 700 milionů Kč. Antonín Kokeš o Albi říká: „ Chceme prostřednictvím našich dárků rozdávat radost a ukázat, že naše hry dokážou zabavit a odtrhnout lidi od počítačů.”
Albi.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality