7 tipů jak řešit kyberšikanu

7 tipů jak řešit kyberšikanu

1. Zajistěte šikanovanému dítěti bezpečí a podporu
Jako u každého problému platí, že dítě ve vás potřebuje mít důvěru a cítit se bezpečně. Musí vědět, že za ním stojíte a pomůžete mu. Koneckonců chcete totéž – aby šikana skončila. Podobně to platí i pro šikanující děti. Křičet, vyčítat a zakazovat nefunguje. Chce to si v klidu sednout a dítěti vysvětlit, že svým chováním někomu ubližuje.

2. Šikanu vyšetřete a sdílejte informace
Je jedno, jestli šikanu odhalí rodič nebo učitel. Škola, rodiče dětí, kterých se šikana týká (ať už jsou oběti nebo agresoři) a instituce specializované na šikanu jsou dobrým spojencem při řešení problému. Musíte zjistit, co přesně se stalo, kdo byl do kyberšikany zapojený, najít příčinu šikany a informovat druhou stranu (škola, rodiče oběti, ale i agresora). Jen tak můžete najít řešení. Pokud je součástí šikany fyzické násilí nebo vyhrožování jím, neuškodí kontaktovat policii.

3. Sbírejte důkazy
Je potřeba posbírat co nejvíc konkrétních důkazů o šikaně, budou se hodit při komunikaci s rodiči agresorů i rodiči obětí. Vždy je ale nutné zajistit bezpečí svědků. Na důkazech by nemělo být vidět nic, co by mohlo identifikovat třeba spolužáka, který na šikanu upozornil a poskytl přístup do chatu nebo skupiny, kde kyberšikana probíhala.

4. Nezakazujte dítěti mobil a internet
Tahle strategie problém nijak neřeší. Ani když zákaz dostane agresor. Dítě si cestu k internetu stejně najde. V šikaně bude postupovat chytřeji nebo přejde na klasickou šikanu mimo digitální svět.

5. Záležitost s šikanou se musí uzavřít
Chtějte vždy vědět, jak byli potrestáni pachatelé a jaká opatření se zavedla, aby k šikaně už nedocházelo. Nenechte problém vyšumět do ztracena. 

6. Zaveďte vlastní opatření proti šikaně
Pokud dítě někoho šikanovalo, je nutné ho potrestat a vysvětlit mu, že jeho chování ostatním ubližuje. Zároveň je ale třeba pozitivně ho motivovat (pokud dostane nálepku agresor, bude se jako agresor v budoucnu chovat). Klíčem k úspěchu je důslednost při dodržování pravidel.

7. Zaměřte se na prevenci
Preventivní opatření jako společné nastavení zabezpečení sociálních sítí a ponaučení o šikaně je dobrým způsobem, jak předejít dalšímu trýznění. Prevence je v případě kyberšikany důležitá i proto, že si hodně dětí neuvědomuje následky svého chování na internetu. Vyplatí se, pokud si škola vytvoří vlastní krizový plán pro řešení šikany a kyberšikany, včetně postupů a trestů, ještě dřív, než bude nucena čelit nějakému většímu problému.

Spojenci v boji s šikanou

Zdroj: o2chytraskola.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality