100 let Jihočeského divadla – Kabinet zázraků

100 let Jihočeského divadla - Kabinet zázraků
28. 5. 2019
Dušan Brodský

Jihočeské divadlo vstoupilo rokem 2019 do své 100. jubilejní sezóny. Datum výročí připadá na 6. září, ale protože tento rok provází divadlo i další významná výročí, budeme si je připomínat po celou sezónu.

Mimo region byly oslavy zahájeny na konci února v Praze první divadelní přehlídkou Jihočeského divadla s názvem Jižní spojka. Na jihu Čech startujeme oslavy právě v těchto dnech.

Ve středu 29. května budou moci diváci v rámci čtvrtého ročníku slavnosti Posousedsku poprvé vidět výstavu, kterou připravujeme k výročí 70 let Malého divadla. Maringotka Malého divadla je interaktivní vizuálně-zvuková instalace určená pouze jednomu divákovi. Autory projektu jsou Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník a Klára Hejlková. Co se stane, když se spojí kouzlo maringotky po slavném loutkáři Matěji Kopeckém, loutky z inscenací Malého divadla a nová zvuková technologie schopná simulovat 3D prostor, musí každý divák opravdu prožít na vlastní kůži a uši.

Ve spolupráci s Jihočeským divadlem je u příležitosti 100 let Jihočeského divadla připravena výstava s názvem 100 let Jihočeského divadla – Kabinet zázraků. Vernisáž se uskuteční 31. května 2019 a diváci mohou výstavu navštívit až do konce října 2019 právě v Jihočeském muzeu (úterý – neděle + svátky od 9:00 do 17:30 hodin).

Výstava je členěna do dvou částí, první část představuje klíčové momenty a osobnosti Jihočeského divadla  v průřezu deseti dekád. Představíme zde zajímavé a vzácné dokumenty, archiválie z fondu Jihočeského muzea, Jihočeského divadla i ze soukromých sbírek. “Druhá část výstavy je především zážitková. Dopřejeme zde návštěvníkům nahlédnout ´za oponu´, vstoupit do světa snů a iluzí, ´přičichnout´ k tomu, co je to magie divadla, osahat si některé divadelní profese. Na této části konceptu spolupracuje výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová,” říká Michala Piskačová, která je společně s Helenou Stejskalovou z Jihočeského muzea garantem této výstavy.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality