Zprávy z kampaně #dostbyloplastu: Vodáci chtějí očistit Vltavu

Zprávy z kampaně #dostbyloplastu: Vodáci chtějí očistit Vltavu
14. 3. 2019
Dušan Brodský

Záplavy kelímků, tácků a příborů ve Vltavě vloni nadzvedly pádlující studenty Pražského humanitního gymnázia. Zážitek z vodáckého výletu je motivoval k projektu Čistá řeka.

Cílem neziskového projektu Čistá řeka šestice studentů Pražského humanitního gymnázia je omezit používání jednorázových plastů na řece Vltavě, konkrétně v úseku mezi obcemi Vyšší Brod a Boršov nad Vltavou, který je nejvytíženější trasou vodácké sezóny. Ta může v závislosti na počasí trvat od poloviny dubna až do půlky října a v jejím průběhu se v kempech a stravovacích zařízeních spotřebují statisíce jednorázových kelímků, tácků či příborů, které se recyklují jen minimálně či vůbec.

Projekt Čistá řeka proto usiluje o snížení této spotřeby. O vhodnosti zavedení ekologických, opakovatelně použitelných alternativ se snaží přesvědčit nejen provozovatele kempů a restaurací v dané lokalitě, ale také jejich dodavatele a zákazníky.

„Hledali jsme šetrnější alternativu a jako nejlepší se jevil nápad s vícekrát použitelným, 100% recyklovatelným plastem. Dokázali jsme se domluvit s firmami Otoč kelímek a Vratné kelímky, které nás podpoří a jsou schopné nám distribuovat jejich opakovatelně použitelné kelímky,“ říká Marta Tauchmanová, která má na starost představování projektu v dalších školách. S projektem studentům pomáhá ředitel školy Rostislav Konopa a podporu získali i od Ministerstva životního prostředí.

Více o projektu se dozvíte na www.cistareka.eu.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality