Vysokoškoláci čekají různě vysoké platy. Muži chtějí víc

Vysokoškoláci čekají různě vysoké platy. Muži chtějí víc
11. 9. 2015
Katka Babická

Průměrně 26 518 korun. To je měsíční výše platu, kterou očekávají muži studující vysokou školu. Vysokoškolačky jsou skromnější, spokojily by se s 22 820 korunami.  Vyplývá to z průzkumu Universum 2015, jehož druhého ročníku se zúčastnilo 13 399 studentů z více než 67 univerzit a vysokých škol v České republice. Mezi nimi nechyběla ani první tuzemská soukromá vysoká škola – Bankovní institut (BIVŠ).

Studenti BIVŠ jsou, co se týče představy o budoucím měsíčním platu, v průměru náročnější. Očekávají 27 098 korun, zatímco průměrná představa všech vysokoškoláků o platu je 24 295 korun.

„Naši absolventi se nejčastěji uplatňují v bankách, kde jsou obecně vyšší mzdy. A je to právě bankovní sektor, kde by naši studenti podle průzkumu nejraději pracovali, upřednostňuje ho 62 %,“ říká generální ředitelka Bankovního institutu vysoké školy Martina Mannová a dodává: „Do první pětice oblastí, kde by naši studenti nejraději pracovali, patří také právní služby (20 %), řízení a strategické konzultace (20 %), nemovitosti (18 %), audit a účetnictví (16 %). To vše lze u nás studovat.“

Lidé, kteří studují BIVŠ, si školu nejčastěji spojují se slovem banka. Následují peníze či finance, dostupnost a spokojenost. Průměrná míra spokojenosti s BIVŠ, hodnocená na stupnici od 1 do 10, kdy 10 je nejlepší známka, přitom byla 7,1. Studenti zejména oceňují, že je Bankovní institut vysoká škola připravuje na profesní život, poskytuje odrazový můstek pro kariéru v celé řadě odvětví a profesoři se jim individuálně věnují, pracuje se totiž v malých studijních skupinách.

Průzkum Universum 2015 rovněž zjišťoval pět hlavních důvodů studia na vysoké škole. Zatímco u lidí z BIVŠ byla na čelním místě jistota zaměstnání a úspěch na pracovním trhu, všichni vysokoškoláci v průměru preferují přátelské, kreativní a dynamické pracovní prostředí. Souviset to může s věkem, průměrný věk účastníků průzkumu byl zhruba 22 let, přičemž studenti BIVŠ byli v průměru o rok starší. I proto není překvapující, že mít stabilní jistou práci považují za hlavní kariérní cíl.

„Očekáváním našich studentů se snažíme vycházet vstříc. Ať už se jedná o studijní programy, způsob vzdělávání, rozvoj zahraniční spolupráce či rozšíření jazykové výuky,“ říká generální ředitelka BIVŠ Martina Mannová a dodává: „A daří se nám – naši absolventi mají téměř nulovou nezaměstnanost a často se vypracovávají na vrcholné manažerské pozice v bankovním, soukromém ale i státním sektoru. Jsou totiž orientování na výsledky, průběžně si doplňují znalosti a přitom si nechávají čas na přemýšlení, které je v kariéře posouvá dopředu. Nejde však pouze o stroje na výkon, rozumní lidé, kteří u nás studují, také usilují o rovnováhu mezi profesním a osobním životem.“

Průzkum Universum je největší kariérní nástroj svého druhu na světě, který ročně používá více než 700 000 studentů a absolventů. Celkové výsledky pomáhají zlepšit globální pracovní prostředí. Z průzkumu každý rok mimo jiné vzejde i žebříček „Nejatraktivnější zaměstnavatelé České republiky“. Letos podle všech účastníků šetření stupínky vítězů v oblasti byznysu obsadily společnosti Google, Škoda Auto a Česká národní banka. Pokud by se ale žebříček sestavoval jen podle preferencí studentů BIVŠ, na prvním místě by byla Česká národní banka, pomyslnou stříbrnou medaili by získala ČSOB a trojici by uzavřel Google.

 

 

 

Zdroj: www.nicm.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality