VSCO girls. Znáte poslední trend mezi náctiletými?

VSCO girls. Znáte poslední trend mezi náctiletými?
16. 7. 2020
Karolína Brodská

Víte, kdo je to VSCO girl? Asi vás překvapíme, ale pokud jste rodičem nebo učitelem, možná ji máte doma nebo ve třídě. 

Subkultura VSCO girls se totiž online světem šíří jako lavina. Pro náctileté skýtá i řadu nástrah.

Tahá vás za uši ta divná zkratka? Co se pod ní skrývá? Vysvětlení je docela prosté. VSCO je mobilní aplikace obsahující spousty pestrobarevných a bláznivých filtrů pro fotografie, které uživatelé vystavují přímo v aplikaci nebo na Instagramu. Funguje už od roku 2011 a za tu dobu si získala velkou oblibu hlavně u náctiletých. I když se jedná o placenou aplikaci, má celosvětově už přes dva miliony uživatelů.

Je tu ale jeden velký problém: VSCO funguje i jako sociální síť. Umožňuje zasílání textových zpráv a sdílení odkazů a obrázků mezi uživateli. Nalezneme zde i informace o zeměpisné poloze uživatele. To vše může být v kombinaci se snímky dívek živnou půdou pro sexuální predátory.

Zajímavé je, že termín VSCO girls vznikl spíše jako ironické a hanlivé označení náctiletých školaček, jejichž vzhled kopíruje estetiku přeplácaných filtrů z aplikací na úpravu fotografií. Dívky ale postupem času toto označení přijaly za své a vůbec se za něj nestydí. Na sociální sítě YouTube a TikTok natáčejí i různá návodná videa – například „Jak se stát VSCO girl“, „Na jeden den jsem VSCO girl“ atd.

A jak zaručeně VSCO girl poznáte? Pokud se natáčí nebo fotí, vždy má u sebe nějakou cool termosku na vodu. Zápěstí má plné barevných gumiček do vlasů. Samozřejmostí je „in“ značkové oblečení. A všechno to pochopitelně korunuje hodně barev. Právě takové profily na Instagramu, TikToku či YouTube přitahují sexuální predátory a dívky se tak mohou stát terčem kyberšikany a sextingu.

O tom, jak se těmto novým formám nátlaku bránit, se dočtete více na portále O2 Chytrá škola. Mnoho užitečných rad získáte i v rámci našeho projektu Nejsem lovnáspojeného s dokumentárním filmem V SÍTI.Najdete zde také10 rad, jak se bezpečně chovat na internetu a nedostat se tak do „spárů“ sexuálních predátorů. Na základě svých zkušeností je dali dohromady sami tvůrci filmu V SÍTI a portálu O2 Chytrá škola, který je hlavním partnerem osvětové kampaně k dokumentu. Více o tomto projektu a vystřižené scény z filmu, které jinde neuvidíte, najdete na této stránce.


Vraťme se ale k VSCO girls. Na celou tuto subkulturu se na sociálních sítích včetně TikToku a YouTubu nabalila i řada dívek, které si z tohoto trendu nebo dokonce samy ze sebe dělají legraci a natáčí různá ironická videa. Parodické fotografie najdete také pod tagem #vscogirls na Instagramu. Dokonce se objevují i videa s VSCO psy (VSCO dogs). Fantazii se jednoduše meze nekladou.

Zdroj:
https://www.o2chytraskola.cz/novinka/156/vsco-girls-znate-posledni-trend-mezi-nactiletymi

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality