Výstava Jihočeského muzea – vernisáž 28.3.2019 v 16:00

Výstava Jihočeského muzea - vernisáž 28.3.2019 v 16:00
21. 3. 2019
Kamila Matějková

Velikonoční putování – Za velikonočním příběhem po jižních Čechách i po světě

29. 3. – 24. 4. 2019 (Vernisáž výstavy se koná 28. 3. 2019 od 16:00 hodin. Vystoupí vokální soubor Dyškanti.)

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 242/1, 370 51

Nová výstava nabídne návštěvníkům tipy na jarní výlety za velikonočním příběhem. Představena budou zajímavá místa v našem regionu, například slavná pašijová cesta v Římově, Křížová hora nad Českým Krumlovem, Dobrá Voda u Českých Budějovic nebo méně známá, ale rovněž působivá čestická Kalvárie a další lokality. Za neobvyklými velikonočními tradicemi se vydáme i do světa. Výstavu doplní ukázky jihočeských malovaných vajec a dětských her. Připraveny jsou také prezentace lidových řemesel přímo ve výstavním sále, Velikonoční den v muzeu, tradiční předení velkopátečních nitek či vzdělávací program pro školy.

Fotografie a texty doplní i vzácné předměty z daných míst, například původní římovské sousoší, unikátní španělský zázračný kříž  z Křížové hory nebo krásný obraz čestické Kalvárie. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si vzácný exponát ze sbírek Jihočeského muzea – plastiku Kristus na oslátku, opatřenou kolečky. Barokní socha Ježíše jedoucího na oslátku byla pohyblivou  součástí procesí na Květnou neděli. Ze současné tvorby představí výstava velké dílo řezbáře Jiřího Bürgera z Nových Homolí, dva metry dlouhou dřevěnou plastiku nazvanou Procesí,“ přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea PhDr. Hana Soukupová.

Za různými podobami Velikonoc se podíváme i do světa. Představíme i některé překvapivé velikonoční zvyky, například vyhazování nádob plných vody z oken na řeckém ostrově Korfu nebo strhující atmosféru velikonočních jízd v Lužici. Vydáme se dokonce i za moře, abychom se seznámili s podivnou krvavou tradicí filipínských dobrovolných ukřižování. Výstavu Velikonoční putování doplní i připomínka jihočeských  lidových zvyků, především zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči.

Kompletní informace a harmonogram doprovodných akcí k výstavě najdete v příloze nebo na našem webu ZDE. Facebook událost ZDE.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality