Tipy pro absolventy pro hledání zajímavé práce

Tipy pro absolventy pro hledání zajímavé práce
25. 3. 2015
Katka Babická

Studentská léta pomalu končí a nezbývá než hledat práci. Nechte si poradit od zkušenějších, jak zlepšit své šance pro nalezení zajímavé práce.

1. Najděte, co vás naplňuje

Studenti často bojují s tím, že stále nevědí, co by chtěli po škole dělat. V takovém případě je dobré si vytipovat potenciální oblasti, ve kterých byste byli rádi zaměstnaní, a jasně si stanovte očekávání od dané práce. K tomu je potřeba znát příležitosti a ty ve svém okolí aktivně vyhledávejte.

2. Zaměřte se na životopis

Správně vytvořený životopis je vždy vaší vizitkou při prvním kontaktu s potenciálním zaměstnavatelem. Proto je také nezbytné si na něm dát záležet. Životopis by měl být stručný, jasný a hlavně pravdivý.

Vysoké školy chrlí desetitisíce vysokoškoláků ročně a studentů na trhu práce je nespočet. Snažte se proto odlišit. Nezapomeňte zdůraznit zahraniční zkušenosti, zapojení do studentských organizací a další aktivity. Přiložte jazykové certifikáty, doložte dobrovolnictví například v neziskových organizacích a spolupráci na konkrétních projektech.

3. Vytvořte si LinkedIn profil

Obrovským pomocníkem v hledání práce je profil na síti LinkedIn. Umožní vám mít životopis dostupný on-line. Zároveň je to velká příležitost, jak navázat kontakt s kolegy, známými, diskutovat ve skupinách a zviditelnit se. Zvyšujete si tím i šanci, že vás osloví headhunteři, kteří pro firmy vyhledávají mladé talenty. Prostřednictvím LinkedIn si vás mohou vytipovat rovněž personalisté firem, a to dříve, než zveřejní nabízenou pozici.

4. Využívejte pracovní portály

Zaregistrujete se na pracovní portály a nechejte si zasílat novinky o volných pracovních pozicích na váš e-mail. Při hledání práce prostřednictvím pracovních portálů se zároveň vyplácí aktivní přístup, kdy budete vhodné pracovní příležitosti vyhledávat i sami volbou lokality, v níž chcete pracovat, oboru a úvazku, jaký sháníte.

5. Hledejte odborné rady

Nebojte se oslovit poradenské centrum univerzit či dokonce kariérní centrum firem, kde vám mohou doporučit, kam nasměrovat kariéru. Nebojte se přímo oslovit i samotné společnosti, aniž by vyhledávaly nové zaměstnance. Pokud se firmě zalíbíte, třeba vytvoří místo přímo pro vás.

6. Využijte veletrhy kariérních příležitostí

Jednou z forem, kde lze navázat kontakt s představiteli firem, jsou veletrhy pracovních příležitostí.
Klíčem k úspěchu je být aktivní!

Více se dočtete v článku Kateřiny Kochové, organizátorky Cereer Days.

 

Zdroj: www.nicm.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality