Tandem Info září 2016

30. 9. 2016
Kamila Matějková
Tandem Info září 2016

ze dne 27. září 2016

Důležité

·Kdo je kdo? Tandem vítá nové kolegy a kolegyně.

V posledních měsících došlo v českém Koordinačním centru k několika personálním změnám. Jejich důvodem jsou především zahájení nových projektů a začátek dalšího cyklu dobrovolného roku u Tandemu.

·Tisková zpráva: Předškolní děti v česko-německém příhraničí budou objevovat Sousední světy – Nachbarwelten.

V Plzni byl slavnostně zahájen nový projekt na podporu přeshraniční spolupráce Sousední světy – Nachbarwelten, Česko-německé jazykové a mediální projekty pro děti od 3 do 8 let. Do roku 2019 umožní za využití médií poznat sousední zemi a její jazyk až 120 předškolním, školním a jiným zařízením pracujícím s dětmi do 8 let věku, a to podél celé česko-německé hranice. Projekt zajišťují Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem za finanční podpory Evropské unie.

·Němčina nekouše III – jazykové animace i ve školním roce 2016/2017

V rámci projektu Němčina nekouše III probíhají i ve školním roce 2016/2017 bezplatné jazykové animace pro žáky 5. až 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií v Česku a v Německu.

Akce Tandemu

·9. česko-německé setkání mládeže v Poličce

Od 23. do 25. září 2016 proběhlo v Poličce již 9. česko-německé setkání mládeže, které přineslo workshopy, diskuze, zábavu a nová přátelství. První setkání se uskutečnilo již před 20 lety. Za přítomnosti tehdejších prezidentů obou zemí Václava Havla a Romana Herzoga tak úspěšně započalo prohlubování česko-německých vztahů.

·Evropský den jazyků 2016 v Tandemu

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje připravila na Evropský den jazyků, který se konal 26. září 2016, ve spolupráci s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem a dalšími partnery bohatý program pro školy z Plzeňského kraje.

·Setkání jazykových animátorů

Tradiční setkání jazykových animátorů se koná od 4. do 6. listopadu 2016 v Chamu. Na programu jsou mj. kreativní animační dílna, workshopy s externími referenty a celá řada her a aktivit česko-německé jazykové animace.

·Pracovní setkání k vytvoření publikace „Ukážu ti svůj svět“ v rámci projektu „Sousední světy – Nachbarwelten“

20 jazykových a mediálních pedagogů z Česka, Bavorska a Saska se setkalo ve dnech 14.–16. června 2016 v Chamu, aby vytvořili nízkoprahové a prakticky orientované jazykové a mediální projekty v rámci česko-německé přeshraniční spolupráce v předškolní oblasti.

Finance a termíny

·Mimořádná podpora česko-saských předškolních projektů

K dispozici jsou mimořádné prostředky pro podporu česko-saských předškolních projektů. Využity mohou být do 14. října 2016.

·Využijte mimořádnou finanční podporu na odbornou praxi

Mimořádná finanční podpora pro praxe, která se budou konat v období 3. a 4. čtvrtletí 2016. Střední a odborné školy a vyšší odborné školy mohou zažádat o finanční podporu na realizaci praxe německých žáků v ČR.

·Finanční podpora odborných praxí v rámci programu Erasmus+

Do 30. září 2016 mohou SOŠ, SOU a VOŠ podat přihlášku na finanční podporu v rámci nového projektu řady Erasmus+ na školní rok 2017/2018.

Různé

·Treffpunkt: bavorsko-český festival

Festival se koná 13.–15. října 2016 v kreativní zóně DEPO2015 v Plzni. Těšit se můžete na stylovou pivní zahradu s točeným bavorským pivem, gastronomické speciality, výstavu obrazů, filmové projekce, literární odpoledne a koncerty. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program pro děti a dospělé. Bavorské kroje vítány. Vstupné je zdarma.

·Hledá se partnerská škola v Praze

CJT Gymnasium Lauf an der Pegnitz v blízkosti Norimberka hledá partnerskou školu v Praze, která by se chtěla podílet na společném projektu.

·Hledá se skupina žáků z Plzně na hudební workshop do Goethe-Institutu

Goethe-Institut v Praze hledá skupinu žáků z Plzně ve věku od 12 do 18 let, kteří se učí německy, pro účast na hudebním workshopu, který se koná v Praze v prostorách Goethe-Institutu v pondělí 7. listopadu 2016.

·Vícejazyčnost jako cesta k úspěchu a k překonání hranic – soutěž pro žáky ZŠ, SŠ a studenty VŠ

Soutěž má 3 kategorie: kategorie A – Výtvarná soutěž pro žáky ve věku 6–12 let, kategorie B – Písemná soutěž pro žáky a studenty ve věku 12–19 let, kategorie C je určena pro konferenční příspěvky vysokoškolských studentů. Uzávěrka přihlášek je 14. října 2016.

·Představení nového ročníku časopisu Freundschaft

V ročníku 2016/2017 bude časopis Freundschaft zaměřen na příhraniční regiony Dolní a Horní Rakousko.

Z kontaktní burzy

·Kurz moving times

Evangelické vzdělávací centrum Hermannsburg hledá mladé lidi z Česka, kteří by se chtěli zúčastnit kurzu „moving times – Zeit für Veränderung“.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality