Tandem Info leden 2016

Tandem Info leden 2016
21. 1. 2016
admin
Vážení příznivci česko-německé spolupráce,

předně Vám přejeme jen vše dobré v nastávajícím roce 2016 a díky našemu newsletteru se můžete těšit na pravidelnou zásilku s aktualitami z česko-německého světa, připravovanými vzdělávacími semináři a různé nabídky našich spřízněných institucí. Hledáte-li projektového partnera, příležitost k setkání nebo skupinu mladých lidí, pak určitě zavítejte do naší kontaktní databáze.

Budeme se v letošním roce těšit na viděnou, za Tandem Michaela Veselá.

 

Důležité

Tandem Plzeň hledá spolupracovníka/-ici pro mimoškolní oblast

Náplň práce v mimoškolní oblasti – motivace organizací, pracujících s dětmi a mládeží ke spolupráci s německými partnerskými organizacemi; realizace česko-německých seminářů; konzultace, poradenství a další … termín pro zaslání přihlášek 19.2.2016

Zahrajte si česko-německé PeXmory on-line

Před koncem roku jsme pro vás spustili česko-německé PeXmory on-line.

Projekt Na jedné lodi i v roce 2016

Díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a MŠMT bude projekt Na jedné lodi pokračovat i v roce 2016! Školy, školská i mimoškolní zařízení a organizace mohou již dnes zažádat o animační modul zdarma pro své plánované česko-německé setkání.

Akce Tandemu

Seminář česko-německé jazykové animace pro nejmenší

Tandem ve spolupráci s Německou knihovnou Olomouc srdečně zve všechny pedagogy pracující s dětmi od 3 do 8 let na seminář jazykové animace, který se bude konat 22. ledna 2016 ve Vědecké knihovně v Olomouci.

3-2-1 … Film jede! Kamera ab! aneb česko-německý videoseminář

Ahoj.info tým opět připravuje videoseminář pro mladé lidi z Česka a Německa, tentokrát na téma přísloví a slovní hříčky. Proběhne v termínu 26.–28.2.2016 v Centru vzdělávání mládeže ve Waldmünchenu. Přihlášky jsou přijímány do konce ledna 2016.

Specializační školení NEJEN pro jazykové animátory

Divadelní uskupení Čojč ve spolupráci s Tandemem pořádá seminář zaměřený na práci s početnými skupinami (nad 50 osob). Zveme všechny zájemce a organizátory česko-německých projektů, aby si přijeli vyzkoušet 11.–13. 3. / 14. 3. 2016 do Zwieselu různé metody práce s velkými skupinami.

Soutěž žáků: Společně v Evropě Bádensko-Württembersko a Česko

MŠMT a Tandem vyhlásili soutěž žáků základních a středních škol. Soutěž probíhá do 31. ledna 2016. Soutěží se ve třech kategoriích: Hledat a najít, Psát a tvořit a Umělecká tvorba. Zúčastnit se mohou žáci a žákyně 6.–9. tříd základních škol a žáci a žákyně středních škol a gymnázií.

Rozšiřte si své obzory s fotosoutěží projektu ahoj.info

Kdy jste naposledy udělali něco nového a nevšedního? Pošlete nám svoji fotku a krátce popište, jaký příběh se k ní váže. Nejnevšednější fotografie budou vybrány a odměněny. Příspěvky posílejte do 14. února 2016 na adresu ahoj@ahoj.info.

Finance a termíny

Finanční podpora na odborné praxe – termín do 31. března 2016

Plánujete s partnerským zařízením v Německu odbornou stáž na druhé pololetí roku 2016? Požádejte si u Tandemu o finanční podporu na její realizaci. Termín pro podávání předběžných přihlášek je 31. března 2016.

Projekt Němčina nekouše pokračuje třetí řadou

Projekt Němčina nekouše pokračuje i v roce 2016 a 2017. Základní školy a víceletá gymnázia mají nadále možnost objednávat si bezplatné jazykové animace pro své žáky s cílem zvýšit počet dětí učících se německý jazyk.

Jedno- či vícedenní hospitace v Německu za finanční podpory Tandemu

Zájemci z oblasti primární prevence mládeže se mohou zapojit do probíhajícího projektu a vyjet na hospitaci do Německa, resp. přijmout německého hospitujícího ve své organizaci. Bez náročné administrativy a časových prodlev. Seznam aktuálních hospitačních nabídek naleznete v naší databázi.

Různé Tandem

Tandem v Českém rozhlase

Program podpory odborných praxí a SOŠ v Plasích se prezentovali v ČRo Plzeň v rámci pořadu Poradíme vám. Poslechněte si i Vy zajímavé povídání o odborné praxi v Německu.

Různé

Výběr žáků do 1. ročníku Gymnázia Friedricha Schillera v Pirně

MŠMT informuje, že proběhne výběr žáků do 1. ročníku dvojnárodnostního dvojjazyčného šestiletého studia, které je realizováno na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně (SRN). Přihlášky českých žáků 6. roč. ZŠ nebo 1. roč. víceletého gymnázia přijímá Gymnázium Děčín, Komenského nám. do 29. února 2016.

Soutěž pro učitele němčiny

Učitelé němčiny z celého světa se v období od 15. října 2015 do 29. února 2016 mohou zúčastnit prvního kola soutěže s názvem DACHL-Fundstücke a vyhrát účast na týdenním vzdělávacím semináři v Berlíně.

Dodatečné výběrové řízení do 10. ročníku bilingvního studia na gymnáziu v SRN

Dodatečné výběrové řízení pro zájemce o nástup do 10. ročníku česko-německého studia na Gymnáziu F. Schillera v Pirně; termín pro přihlášení: 22. 1. 2016.

Den otevřených dveří na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně

Den otevřených dveří se koná v pátek 29. 1. 2016 od 14 do 18 hod.

Metodický seminář pro vyučující němčiny (Polyglot)

Jazyková škola Polyglot a Krajské centrum vzdělávání v Plzni pořádají 26. 1. 2016 metodický seminář pro vyučující němčiny na 2. stupni základních škol a na středních školách s názvem Deutsch praktisch und aktuell.

Plzeňský kraj podpoří v roce 2016 projekty mezinárodní spolupráce dětí a mládeže

Odbor školství, mládeže a sportu KÚPK vyhlásilo dotační program na podporu mezinárodní spolupráce dětí a mládeže v letošním roce. Elektronickou žádost o dotaci včetně všech povinných příloh je možné podat v termínu od 4. 2. do 29. 2. 2016.

Cena pro učitele němčiny 2015/2016

Partneři projektu Šprechtíme ve spolupráci s českým Spolkem germanistů a učitelů němčiny ČR vyhlašují Cenu pro učitele němčiny 2015/2016. Cena je určena pro mimořádně aktivní učitelky a učitele němčiny, kteří se zvláštním způsobem zasloužili o podporu německého jazyka. Přihlášky zasílejte do 15. dubna 2016.

Z kontaktní burzy

Příležitost ke společnému poznání a zážitkům s německými žáky

Spolek Experiment z Bonnu je organizace, jejímž cílem je setkávání lidí různých kultur, náboženství a věkových kategorií. Právě hledají partnerskou organizaci v České republice, která by pomohla uskutečnit čtyřdenní pobyt 3–4 žáků/žákyň v hostitelských rodinách na podzim roku 2016.

Hledá se skupina mladých lidí z Česka na trilaterální taneční projekt

Centrum mládeže Fechenheim Nord z Frankfurtu nad Mohanem hledá skupinu mladých lidí z Česka k uskutečnění česko-německo-polského tanečního projektu „Hip Hop on the road“ v srpnu 2016.

Mezinárodní setkání v Památníku koncentračního tábora Flossenbürg

Mladí lidé či skupiny mládeže se mohou hlásit na připravované setkání na památném místě ve Flossenbürgu, kde budou mít příležitost poznat autentické historické místo, diskutovat s pamětníky a s vrstevníky z celého světa. Setkání se uskuteční od 12. do 18. dubna 2016. Věkové rozmezí účastníků je 15 až 20 let.

Aktualizovaný seznam hospitačních zařízení v Německu

Seznam možných hospitačních zařízení z oblasti práce s mládeží v Německu, která jsou připravena přijmout českého hospitujícího dle podmínek programu Učit se navzájem. Hospitující má během pobytu nárok na částku 35 eur za kalendářní den.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality