Tandem Info duben 2016

Tandem Info duben 2016
21. 4. 2016
Dušan Brodský

 

Tandem Info duben 2016

ze dne 20. dubna 2016

 


Vážení čtenáři newsletteru Tandem Info,

 

přinášíme Vám pestrou nabídku seminářů, vzdělávacích akcí a řadu možností zapojit se do česko-německých výměn či setkání dětí a mládeže. Zájemci o téma interkulturality v oblasti mezinárodních výměn mládeže se mohou hlásit na připravovaný mezinárodní seminář Maultaschen und Piroggen. Za doporučení stojí také blížící se seminář projektu ahoj.info s názvem „Člověk na útěku“. Přejeme příjemné čtení!

 

Za Tandem Monika Štroblová

 

Důležité

·         Využijte mimořádnou finanční podporu na odbornou praxi

Mimořádně do 31. května 2016 mohou odborné školy zažádat o finanční podporu na odbornou praxi německých žáků v ČR. Finanční podpora je určena pro období 2. pololetí 2016. Přihlášku naleznete zde.

·         Vyhlášení výsledků soutěže žáků „Společně v Evropě 2015/2016“

V Plzni 29. března proběhlo vyhodnocení příspěvků soutěže žáků „Společně v Evropě: Česko a Bádensko-Württembersko 2015/2016“. Výsledky najdete v tomto článku.

·         Hledáme zájemce o roční dobrovolnické mobility Německu a Česku

Vyhlašujeme výběrové řízení pro roční dobrovolnické pobyty v Německu v rámci programu Erasmus+: Evropská dobrovolná služba (8 míst) a Federální dobrovolná služba (10 míst). Rovněž obsazujeme 6 dobrovolnických míst v rámci Evropské dobrovolné služby v Česku pro zájemce z Německa.

Akce Tandemu

·         Hospitační pobyty v rámci projektu česko-německé protidrogové prevence

Hospitační pobyty v Německu pro české pracovníky z nízkoprahových zařízení, metodiky prevence, terénní a sociální pracovníky, ale i kompetentní úředníky, odborníky a další angažované jednotlivce, jež se primární prevencí zabývají.

·         Zkušenosti z odborné praxe motivují!

Na 40 bývalých praktikantů a doprovodných osob, které se zapojily do Programu podpory odborných praxí, se sjelo ve dnech 16. – 17. dubna 2016 do Prahy, aby vzájemně sdíleli své zkušenosti. Výsledky workshopů jasně ukázaly, jak důležité je vzájemné předávání vlastních zkušeností a zážitků z praxe pro motivaci dalších, nových praktikantů.

·         Seminář ahoj.info – Člověk na útěku

V rámci česko-německého internetového portálu pro mládež ahoj.info tě zveme na seminář pro mladé lidi z Česka a Německa. Zajímají tě témata jako migrace v minulosti a dnes, interkulturní vzdělávání a interkulturní komunikace? Právě pro tebe je tady seminář s názvem Člověk na útěku, který se bude konat od 27. do 29. května v Albrechticích u Sušice.

·         Maultaschen und Piroggen – téma interkulturality v oblasti mezinárodních výměn mládeže

Tandem srdečně zve zájemce z řad pracovníků s mládeží, pedagogy, stejně jako angažované jednotlivce, již připravují nebo chtějí připravovat česko-německé setkání mládeže a zajímají se o témata projevy násilí a interkulturní vzdělávání. Setkání proběhne v termínu 16.19. června 2016 v Bad Liebenzell nedaleko Stuttgartu.

·         Školení jazykové animace pro učitele německého jazyka, Praha

V rámci projektu Němčina nekouše III nabízíme jednodenní seminář jazykové animace určený především učitelům německého jazyka na základních školách a víceletých gymnázií. Seminář pořádáme 12. května 2016 v Praze v budově Goethe-Institutu.

·         Školení jazykové animace pro učitele německého jazyka, Olomouc

V rámci projektu Němčina nekouše III nabízíme jednodenní seminář jazykové animace určený především učitelům německého jazyka na základních školách a víceletých gymnázií. Seminář pořádáme 13. května 2016 ve Vědecké knihovně v Olomouci.

Finance a termíny

·         Aktualizovaná brožura s možnostmi financování

Peníze jsou vždy až na prvním místě a všichni víme, že bez nich by žádný projekt nemohl proběhnout. A proto Tandem dlouhodobě monitoruje relevantní zdroje, které mohou zájemci o česko-německou, resp. mezinárodní spolupráci mládeže využít a kofinancováním tak zajistit vznik projektu. Věříme, že pro vás bude brožura užitečná a přínosná.

·         Projekt Němčina nekouše pokračuje třetí řadou

Projekt Němčina nekouše pokračuje i v roce 2016 a 2017. Základní školy a víceletá gymnázia mají nadále možnost objednávat si bezplatné jazykové animace pro své žáky s cílem zvýšit počet dětí učících se německý jazyk.

Různé Tandem

·         Proč využít nabídku projektu Na jedné lodi

Přemýšlíte, jak obohatit plánovanou akci? Již dlouho organizujete výměny s partnerským zařízením a hledáte nové impulsy? Máte zkušenosti s jazykovou animací a chcete ji opět využít v rámci dalších aktivit? Animační moduly probíhající v rámci projektu Na jedné lodi jsou tím správným řešením.

·         Tipy na letní dětské tábory s němčinou v roce 2016

Přinášíme Vám přehled letních táborů pro rok 2016, kde se mohou děti a mladí lidé mimo jiné procvičit či zdokonalit v německém jazyce. Seznam bude průběžně doplňován. Některé termíny nejsou ještě známy.

Různé

·         Hledají se účastníci na česko-německý jazykový kurz Zažít a naučit se – Erleben und lernen

Kinder- und Jugendring Sachsen e. V. pořádá již tradiční česko-německý jazykový kurz s jazykovou animací a zážitkovou pedagogikou. Kurz se koná od 12. 8. do 21. 8. 2016 na Karlštejně / v Srbsku u Prahy. Uzávěrka přihlášek je 31. 5. 2016.

·         Informační prezentace o studiu v zahraničí a o hostitelském programu

YFU (YOUTH FOR UNDERSTANDING, Mezikulturně vzdělávací pobyty) pořádá ve středu 27. dubna 2016 od 18:30 v plzeňském Tandemu informační prezentaci o studiu v zahraničí a o hostitelském programu. Srdečně jsou zváni zájemci o studium, rodiče a kamarádi!

·         Mezinárodní letní jazyková škola v Plzni

Západočeská univerzita v Plzni pořádá 27. ročník Mezinárodní letní jazykové školy, která se koná ve dnech 11.–29. 7. 2016 v univerzitním kampusu Bory. Uzávěrka přihlášek je 17. 5. 2016.

·         Edukační program „Víš, co je holocaust?“

Památník Hartmanice, Spolek – Horská synagoga Hartmanice pořádají pro žáky a studenty ve věku 14–18 let v termínu 14. 3. – 29. 4. 2016 edukační program. Žáci základních a středních škol budou uvedeni do problematiky holocaustu pracovníkem památníku formou 45 minut trvající přednášky na téma „dějiny holocaustu“.

·         Informační seminář k metodě Persona Dolls

Informační seminář k metodě Persona Dolls – panenky s osobností se koná 19. 5. v Jihlavě. Metoda rozvíjí u dětí od 3 do 9 let schopnost sebevyjádření, empatii, respekt a péči o druhé.

·         Studijní stipendium GFPS 2016 na zimní semestr 2016

Organizace pro studentskou a kulturní výměnu ve střední a východní Evropě GFPS nabízí za podpory Česko-německého fondu budoucnosti studentům všech studijních oborů semestrální stipendium na vybranou německou vysokou školu. Deadline pro přihlašování je 22. dubna 2016.

·         Centrum Bavaria Bohemia hledá posilu týmu

Centrum Bavaria Bohemia hledá novou kolegyni nebo nového kolegu.

·         Publikace Fakta o Německu

Publikace Fakta o Německu vyšla v češtině.

·         Letní jazykové školy

Program AKTION Česká republika – Rakousko podporuje letní jazykové školy, které se konají v červenci 2016 v Českých Budějovicích a Poděbradech. jsou určeny pro studenty z Česka a Rakouska se střední a vyšší znalostí němčiny. Přihlášky lze podávat do 30. dubna 2016.

 

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality