Studentské volby – středoškoláci budou vybírat ze dvou kandidátů na prezidenta

Studentské volby – středoškoláci budou vybírat ze dvou kandidátů na prezidenta
16. 1. 2018
Dušan Brodský

V úterý 16. a středu 17. ledna se na 337 středních školách po celé České republice koná II. kolo Studentských prezidentských voleb. Středoškoláci budou vybírat mezi dvěma kandidáty na prezidenta České republiky: Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem, kteří postoupili z prvního kola reálných voleb. Projekt organizuje Jeden svět na školách (JSNS), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Na většině zúčastněných škol hlasovali studenti už v prvním kole Studentských voleb, které se konalo ve dnech 12. a 13. prosince.

K II. kolu se registrovalo celkem 337 škol z celé České republiky (158 gymnázií, 141 SOŠ a 38 SOU). Mapa zapojených škol je k dispozici zde. „Zájem škol je veliký, a to i přesto, že se Studentské volby konají v letošním roce již potřetí. Vyučující projevili přání i o II. kolo prezidentských voleb, což jsme zohlednili a rozhodli jsme se ho uspořádat. Potvrzuje se, že Studentské volby považují za smysluplný projekt, který středoškoláky atraktivní formou seznamuje s principy zastupitelské demokracie a přispívá k výchově aktivních občanů,“ uvádí Karel Strachota, zakladatel a ředitel JSNS.

V prvním kole, stejně jako v reálných volbách, vybírali studenti prezidenta z devíti kandidátů, kteří se ucházeli o post hlavy státu. Zvítězil Jiří Drahoš (33,59 %), za ním následoval Miloš Zeman (19,95 %) a na třetím místě se umístil Marek Hilšer (13,23 %). Ostatní prezidentští kandidáti získali následující podíly hlasů: Pavel Fischer (9,57 %), Michal Horáček (9,26 %), Mirek Topolánek (6,25 %), Jiří Hynek (3,04 %), Petr Hannig (2,72 %) a Vratislav Kulhánek (2,39 %).

Výsledky II. kola Studentských voleb budou zveřejněny ve středu 17. ledna v odpoledních hodinách. Výsledky voleb vyhodnocuje nezávislá výzkumná agentura Kantar Millward Brown.

O projektu

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Školy se do projektu přihlašují dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Volit mohou studenti starší 15 let. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a platným volebním systémem. Procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi. Učí se rozpoznávat nástroje používané politiky k přesvědčování voličů při předvolebních kampaních, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách. Historicky první Studentské volby proběhly v roce 2010.

Organizaci voleb na jednotlivých školách zajišťují tříčlenné volební komise složené ze studentů pracujících pod supervizí pedagoga. Na hlasovacích lístcích, které všechny zapojené školy obdržely, je seznam devíti kandidátů ucházejících se o prezidentský úřad. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.

Podrobné informace o projektu a výsledky všech předchozích Studentských voleb, včetně výsledků I. kola, najdete na jsns.cz/volby.

Zdroj: Člověk v tísni – JSNS

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality