Století českých Vánoc – výstava Jihočeské muzeum 23. 11. 2018 – 6. 1. 2019

13. 11. 2018
Kamila Matějková

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 242/1, 370 51 (Vernisáž výstavy se koná 22. listopadu 2018 od 16:00 hodin.)

Různé podoby Vánoc ve 20. století představuje na své tradiční výstavě Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Návštěvníci mohou nahlédnout do několika dobových interiérů a seznámit se s tím, jak prožívali nejkrásnější svátky v roce naši předkové. „Představujeme lidovou venkovskou světnici se skromným stromečkem a malými dárky z počátku 20. století ale také slavnostní městský interiér 20. a 30. let, pokoj z prvních desetiletí budování socialismu i Vánoce v době normalizace. K dobové atmosféře přispívají nejen ukázky vánoční výzdoby a ozdob, ale také reklamy, vánoční papíry, pohlednice a samozřejmě ukázky dárků, kterými si lidé v dřívějších dobách dělali radost,“ přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea PhDr. Hana Soukupová. K výstavě je tradičně připraven i bohatý doprovodný program (vánoční dílny, divadla, koncerty, ukázky lidových řemesel přímo ve výstavním sále či oblíbené zpívání koled na schodech muzea).

Podobu vánočních svátků ovlivňuje rodinná tradice i historické události. Bouřlivé 20. století je toho výstižným důkazem. Na jeho počátku ještě žijí ve venkovském prostředí lidové Vánoce se zbožnou oslavou Kristova narození, skromnými dárky a mnoha starými zvyky a pověrami, které se váží ke konci kalendářního roku. V závěru století se Vánoce mění ve svátky hojnosti a konzumu a jejich duchovní rozměr se pomalu vytrácí.

Dvě světové války, hospodářská krize, změny politického systému, měnová reforma – to všechno se podepsalo na proměnách českých Vánoc minulého století.

První republika zažila konjunkturu, kdy ve většině domácností zářily stromečky s pestrou nadílkou, ale také bídu, mírněnou jen vánočními charitativními akcemi pro ty nejchudší. Nejznámější z nich, Vánoční strom republiky, později nacisté zakázali. Tradice byla po válce obnovena, ale počátkem 50. let znovu zrušena, tentokrát komunisty.

V té době se také pokusil vystřídat Boží děťátko pokrokovější děda Mráz a zároveň mizely koledy, knížky  i pohlednice, připomínající náboženskou dimenzi Vánoc. V těchto šetrných časech se pod stromečkem objevovaly jen malé dárky, tropické ovoce zastoupila jablíčka a vánoční papír se po použití schovával na další roky. Později se situace v zásobování postupně zlepšovala, ale na žádané zboží, jako byly mandarinky, banány, strouhaný kokos nebo čočka, se ještě v 70. a 80. letech stály dlouhé fronty. Exkluzivity – kvalitní elektronika nebo opravdové džíny – se kupovaly v TUZEXU za (často „vyšmelené“) bony. Naopak oblíbeným a všeobecně rozšířeným benefitem byly vánoční kolekce, které dostávali pracující od odborů zdarma.

Po roce 1989 se do českých Vánoc vrátily v plné slávě koledy, betlémy, půlnoční bohoslužby i dobročinné sbírky. A také Ježíšek s náručí plnou dárků, kterého se zatím z českých Vánoc nedokázal vypudit ani děda Mráz, ani pak v novějších časech Santa Klaus.

OTEVÍRACÍ DOBA

Výstava je přístupná od 23. listopadu 2018 do 6. ledna 2019 (út – ne + svátky 9:00 – 17:30 hod.) s výjimkou Štědrého dne a Silvestru, kdy je otevírací doba kratší.

  • 12. (pondělí): 9 – 13:00 hod.
  • 12. (úterý): 9 – 17:30 hod.
  • 12. (středa): 9 – 17:30 hod.
  • 12. (pondělí): 9 – 13:00 hod.
  • 2019 (úterý): 9 – 17:30 hod.

Kompletní informace včetně harmonogramu doprovodných akcí k výstavě naleznete v přiložené tiskové zprávě a na našem webu ZDE. Událost na Facebooku ZDE.

www.muzeumcb.cz

Tisková zpráva (Století českých Vánoc)

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality