Průvodce jazykovými kurzy v zahraničí

Průvodce jazykovými kurzy v zahraničí

Průvodce jazykovými kurzy v zahraničí

Strávit nějaký čas v zahraničí je jedním z nejjistějších způsobů, jak se naučit cizí jazyk. A to nejen pasivně, ale v každodenní komunikaci, v běžných situacích, normálním životě. Pokud o zahraničním jazykovém pobytu uvažujete, stojíte pravděpodobně před otázkami kdy, na jak dlouho a především kam vyrazit. Nechte si poradit, náš přehled vám v tom udělá jasno.

Nabídka agentur a jazykových škol je velmi široká, což je jedině dobře. Zároveň ale není jednoduché se v téhle záplavě informací zorientovat. Podle čeho tedy vybírat?

Délka pobytu

Chystáte-li se vyrazit jen na pár týdnů, budou vaše preference odlišné od preferencí člověka, který vyráží za studiem na půl roku. Nejpopulárnější pro krátkodobé jazykové pobyty jsou logicky evropské země Velká Británie a Malta. V závěsu je Irsko, u kterého je třeba počítat s vyššími náklady díky silnějšímu kurzu české koruny vůči euru. Populární jsou ale i sousední Německo a třeba i slunné Španělsko.

Zlatou střední cestou jsou Spojené státy. Mezi Čechy nejpopulárnější destinace pro 4-5týdenní pobyty. Možnost během studia poznávat krásy americké přírody studenty láká. A logicky na nejdelší pobyty se nejčastěji jezdí do nejvzdálenějších destinací. Populární jsou Kanada a Austrálie, kde životní náklady kompenzuje možnost při studiu legálně pracovat.

Finanční možnosti

Rčení, že na penězích nezáleží, u studijních pobytů bohužel neplatí. Naopak. Finance jsou důležitý faktor, který ovlivňuje výběr. Zároveň ale faktor pořádně proměnlivý. Kurz koruny totiž kolísá a s ním i finanční náročnost. Při výhodném kurzu libry vůči koruně (méně než 30 korun za 1 libru) se vyplatí vyrazit do Velké Británie, a to i s ohledem na poměrně nízké náklady na samotnou cestu.

Na opačném konci z evropských zemích je momentálně Irsko. Drahé je také studium ve Spojených státech, kde je nejen vysoké školné, ale i náklady na živobytí. Jazykový pobyt na Novém Zélandu nebo v Austrálii zase prodraží letenky. Nicméně studenti tam mohou v rámci studentského víza pracovat až 20 hodin týdně a finančně si ulehčit.

Reference

Máte-li vybranou zemi a město, je dalším krokem výběr školy. Webové stránky mnohých škol i agentur vypadají téměř všechny profesionálně a lákají klienta na různé neodolatelné nabídky. Zprávu o reálném stavu vám ale podají spíše současní, nebo bývalí studenti. Zkuste se s nimi spojit například na sociálních sítích. Facebook je plný zájmových skupin a určitě na něm najdete i takovou, která sdružuje studenty vámi vybrané školy.

Historie školy

Zajímejte se nejen o to, jak dlouho je škola na trhu, ale zjistěte si, zda má certifikaci některé z asociací jazykových škol. Jaký je lektorský tým, jaká je jeho kvalifikace. Dobrým znamením je i to, když má škola metodické oddělení, které kontroluje a zvyšuje kvalitu výuky. A také dobře zvažte, zda zvolíte velkou mezinárodní instituci se stovkami studentů, nebo menší rodinnou školu, kde se všichni znají.

Výběr konkrétního kurzu

Nejčastěji se do zahraničí vyráží na všeobecné jazykové kurzy. Do těch je možné naskočit každý týden, složení skupin se mění a jejich cílem je progres v běžné každodenní komunikaci. O konkrétním zařazení pak rozhoduje jazykový test, který absolvujete první den studia. Z evropských destinací odborníci doporučují kolébku angličtiny, Velkou Británii. A to nejen pro všeobecné kurzy, ale i pro přípravu na mezinárodní jazykové zkoušky.

Podrobnosti o národnostním složení a počtu účastníků kurzu

V kvalitní jazykové škole byste nikdy neměli být ve skupině, která čítá více než 15 účastníků. Naopak, školy se snaží o co nejmenší skupinky. Stejně tak dejte přednost škole a kurzu, ve kterém nebudou jiní Češi. Mimochodem, jazykové školy obvykle uveřejňují informace o národnostním složení kurzů.

Ubytování

Plnoletí studenti se obvykle mohou rozhodnout mezi školním kampusem, respektive studentskou rezidencí, nebo ubytováním v hostitelské rodině. Obojí má svá pro a proti. Ubytování v rodině je ale obvykle levnější. Alternativou je najít si vlastní, například sdílené bydlení.

Informace o možnostech trávení volného času

Jazykové školy pro své studenty zajišťují mnoho volnočasových aktivit. Tematické večery, výlety po městě i širším okolí, pikniky, barbecue… O všem obvykle v předstihu informují na speciálních nástěnkách nebo prostřednictvím internetu.

Navíc si studijní pobyt můžete obohatit také o sportovní kurz. V Austrálii tak například můžete studium angličtiny propojit s výukou surfování, potápění nebo třeba plážového volejbalu.

Autor článku: Článek připravila agentura Studyline, která od roku 1999 pomáhá (nejen) studentům se zařízením jazykových pobytů v zahraničí (https://www.studyline.cz/jazykove-pobyty-v-zahranici/) . Díky dlouholetým zkušenostem pomůže se zařízením pobytů „na míru“. Od výběru lokality a školy přes vyřízení víza a letenky až po servis a pomoc přímo na místě.

Organizace sdružující jazykové školy v jednotlivých anglicky mluvících zemích nebo analýzy cílové země (studující národnosti, věk, doba studia, náklady a další informace) :

zdroj: Studyline, http://www.nicm.cz/pruvodce-jazykovymi-kurzy-v-zahranici

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality