Příští rok Č. Budějovice oslaví 750 let. Jak bude oslava probíhat, můžete ovlivnit i vy

20. 1. 2014
Katka Babická

Příští rok město oslaví 750 let. Jak bude oslava probíhat, můžete ovlivnit i vy

V roce 2015 to bude už 750 let, co byly založeny České Budějovice. Radní už teď začínají oslavu tohoto jubilea plánovat. Oslava potrvá celý rok a na její koncept radnice vyhlásila soutěž. S příspěvkem se může přihlásit jakákoli organizace i jednotlivec a kreativitě se meze nekladou. Vítěz, jehož návrh radní vyberou, získá 30 tisíc korun.

http://ceske-budejovice.nejlepsi-adresa.cz/zpravy/clanky/Pristi-rok-mesto-oslavi-750-let-Jak-bude-oslava-probihat-muzete-ovlivnit-i-vy-4449.

Významnou událostí roku 2015 bude 750. výročí od založení Českých Budějovic. Úctyhodné jubileum se ponese atypicky, a to ve znamení celoročních oslav, které by měly být důstojnou, hrdou a radostnou připomínkou určenou nejen pro patrioty, ale pro všechny místní i přespolní. „Radní schválili vyhlášení soutěže o návrh konceptu oslav 750 let založení královského města. Tímto otevíráme prostor občanským aktivitám, jednotlivcům, spolkům, prostě všem zájemcům, aby se přihlásili se svojí vizí, či invenčním nápadem, o podobě městských oslav. Jak budou oslavy nakonec strukturované a jaký bude jejich scénář, rozhodne rada města na základě výběru. „Scénáristé“ tak budou mít naprosto volnou ruku, protože neexistují žádná striktní kritéria či limity. Soutěž bude oficiálně vyhlášena 17. ledna. Termín pro podání přihlášek, jež budou lidé odevzdávat v kanceláři primátora, končí 7. února 2014. O týden později radní projednají všechny předložené koncepty či nápady. Předpokládáme, že z této nabídky vybereme definitivní podobu městských oslav. Vítěz od města obdrží odměnu 30 tisíc korun,“ konstatuje primátor Juraj Thoma.

Jubilejní rok bude symbolizovat také speciální logo a logotyp, které vzejdou z veřejné kombinované soutěže, jejíž přesné znění bude známo koncem ledna. „Předpokládáme, že logo bude vybráno do konce letošního května. Uvítáme nabídku od místních autorů, designérů, architektů a výtvarníků, pro něž by to byla i prestiž, že právě jejich návrh bude na všech tiskovinách a propagačních materiálech,“ říká primátor a zmiňuje i další, radou schválený záměr, kterým je soutěž o návrh příležitostní medaile. „Tradičně se tu zpracovávalo a mincovalo stříbro, které bylo těženo v nedalekých dolech u Rudolfova. Mincovna v Budějovicích fungovala až do roku 1611, kdy zanikla v souvislosti s vpádem pasovských vojsk a posledními velkými ražbami byly stříbrné tolary Rudolfa II., a tak chceme, aby byly i pamětní medaile stříbrné,“ dodává primátor Thoma.

rcb

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality