Pronajmout si na pár dní až týdnů něčí soukromý pokojík, byt či dům namísto hotelu je stále oblíbenějším způsobem bydlení v zahraničí. Podle ČTK patří k nejpopulárnějším místům, kde se cestovatelé takto ubytovávají, Praha. Chcete si i vy vychutnat evropské metropole tímto netradičním způsobem?
Takzvaný „homestay“, „house sitting“ nebo „couch surfing“ (obecně „hospitality service“) je moderní způsob ubytování v zahraničí, při kterém bydlíte přímo u někoho doma, ať už v jeho pokoji, bytě či domě. Můžete takto zůstat na pouhý víkend jako turista či rovnou na celý rok jako zahraniční student.
Kouzlo tohoto bydlení spočívá ve faktu, že bydlíte ve skutečném „domově“, nikoliv v neosobním hotelu, hostelu nebo komerčním podnájmu. Navíc zjistíte, jak lidé v dané zemi skutečně žijí. Někdy bydlíte přímo s nimi, jindy sami.
Aplikace Airbnb je jednou z platforem, přes kterou lidé nabízejí a vyhledávají tento typ ubytování nejčastěji. Devátou nejnavštěvovanější lokalitou na Airbnb je momentálně Praha. Dalšími populárními místy jsou třeba Londýn, Paříž nebo Barcelona. Přes Airbnb za zvolené ubytování platíte.
Ještě dobrodružnější způsob cestování nabízí „home exchange“/ „house swapping“, někdy zvaný „couch surfing“. Při couch surfingu bydlíte také u někoho doma, ale bezplatně, protože sami zároveň na oplátku poskytnete své bydlení někomu jinému.
Obojí způsob ubytování vyžaduje větší odvahu i obezřetnost. Proto sociální sítě (aplikace a weby), přes které si lidé dané nabídky a poptávky k bydlení vyměňují, vyžadují řadu kroků k zajištění bezpečnosti – od vytvoření podrobných profilů až po možnost vzájemného hodnocení a zpětné vazby.
Pokud nemáte vlastní bydlení, které byste mohli propůjčit ani peníze, kterými byste mohli zaplatit, můžete zkusit splatit své ubytování fyzickou prací. Třeba se můžete majitelům nabídnout, že jim pomůžete s úklidem, vařením, šoferováním, hlídáním dětí nebo prací na statku.
Dalším typem „homestay“ je ubytování přímo v rodině, které je oblíbené zejména u studentů. Výhody a nevýhody takového bydlení najdete například na této stránce o životě vAustrálii.
Už víte, kam a jak letos vyrazíte vy?
Zdroj: http://www.ctk.cz/, https://en.wikipedia.org, https://www.australieinfo.cz/, https://www.couchsurfing.com