Online kurz pro pracovníky s mládeží

Online kurz pro pracovníky s mládeží
21. 9. 2020
Karolína Brodská

APPETISERtermín: 2. – 13.11. (online, ČR), 5 společných setkání přes Zoom (5×1,5 hod) + e-learning formou samostudia v libovolném časecílovka: pracovníci s mládeží – potenciální noví žadatelé (hlavně projekty KA1 a trochu i Solidární projekty)cíle:+ poznat, co znamená práce s mládeží v mezinárodním kontextu+ zjistit možnosti podpory, které nabízí Erasmus++ seznámit se s výměnami mládeže, výměnami pracovníků s mládeží, dobrovolnictvím+ ukázky kvalitních projektů pro mládež+ výměna dobré praxe v práci s mládeží
—————————————————————–
APPETISER (online edition) – An introduction on how to use Erasmus+: Youth in Action and the European Solidarity Corps Programmes for international youth work.

Do you have experience as a youth worker/leader at local level and yet did not organise international youth activities within Erasmus+ (or the European Solidarity Corps programmes)?

Do you want to know about Erasmus+ opportunities for international youth exchanges, volunteering activities or/and training projects for youth workers?

Are you in contact with young people or other people who would benefit from being involved in international activities?

Are you part of an organisation or informal group that is new to Erasmus+ or wants to get to know about new opportunities for international activities within this programme?Should you have answered positively to most of above questions, then this course is for you! 

Objectives of the activities are:
• To taste non-formal and intercultural learning• To enjoy the first intercultural youth project experience• To exchange local youth activities in the international context• To explore possibilities of support available for international youth activities offered by the Erasmus+ Programme• To analyse examples of qualitative youth projects supported by the Erasmus+ Programme• To see how to benefit from international context in participants local work practice.
The training is for participants 18+.You can find more information and apply here:

trainings.salto-youth.net/8847

The application deadline is 28.09. 2020.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality