Nová závěrečná zkouška

Nová závěrečná zkouška
2. 4. 2015
Katka Babická

Senát schválil novelu školského zákona, která mimo jiné zavádí jednotné závěrečné zkoušky do všech škol s učebními obory.

Novela školského zákona, schválená Sněmovnou, nyní čeká na podpis prezidenta. Předpokládá se, že zákon bude podepsán během několik týdnů. První jednotné závěrečné zkoušky by tedy žáci měli skládat již v červnu 2015.

Ústní, praktické i písemné zkoušky se budou připravovat podle jednotného zadání, úroveň bude tedy srovnatelná na všech školách. Sjednocení závěrečných zkoušek by mělo přispět k obnovení důvěry zaměstnavatelů k výučnímu listu.

Základní součástí jednotných zadání jsou témata, jejichž databáze byla během projektu významně rozšířena. Dnes jich obsahuje 11 000, což umožňuje školám připravit každý rok jiné zadání pro své žáky. Na tvorbě zadání se podílejí nejenom učitelé odborných škol, ale také zástupci zaměstnavatelů.

Nové zkoušky mají jednoznačně pozitivní vliv na kvalitu výuky i vybavení školních pracovišť. V loňském školním roce už jednotné zadání v rámci projektu Nová závěrečná zkouška 2 (NZZ 2) dobrovolně využilo 88 % škol s učebními obory.

Tisková zpráva projektu NZZ

Podle novely školského zákona bude rovněž Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím NÚV zabezpečovat státní zkoušky z těsnopisu, psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači.

 

Zdroj: www.nuv.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality