Na drogové scéně EU přibylo 670 nových drog

21. 9. 2018
Kamila Matějková

Ilustrační foto.Na evropské drogové scéně přibylo za posledních 15 let do konce loňska na 670 nových omamných látek. Víc než 70 procent z nich se vyrobilo v posledních pěti letech. Loni se v EU podařilo zachytit 51 nových drog. V Česku jich bylo 48, z toho 16 poprvé. Po užití nových látek loni zemřeli v ČR dva lidé, jeden měl závažné potíže. Informovalo o tom Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMSDZ), které je součástí vládního protidrogového odboru.

V Ostravě se teď objevily nové syntetické kanabinoidy. Podle monitorovacího střediska je uměle vyrobená substance toxičtější než přírodní konopné látky. Policie uvedla, že by se do oběhu mohlo dostat i několik tisíc dávek drogy. Zatím látku užilo zřejmě šest lidí, měli pak zdravotní obtíže. Dvaatřicetiletý muž zemřel.

„Užívání nových psychoaktivních látek je spojeno s celou řadou zdravotních a sociálních rizik, často závažnějších než v případě tradičních nelegálních drog. V ČR je jejich výraznější výskyt patrný od roku 2010,“ uvedlo středisko.

Seznamy psychotropních látek, které škodí zdraví, obsahují úmluvy OSN z roku 1961 a 1971. Svůj seznam postupně rozšiřuje i Česko. Distributoři nové látky nabízejí jako legální alternativu už kontrolovaných drog, chemikálie k výzkumu, potravinové doplňky ke zvýšení výkonu či léčiva. Substance mají různé účinky – od stimulace přes euforii a halucinace po utlumení.

„Ve snaze vyhnout se kontrolním opatřením dodávají výrobci na trh stále nové látky účinkem pouze zdánlivě podobné již kontrolovaným látkám. Složení, farmakologické vlastnosti a dávkování nejsou známé, tudíž rizika spojená s užitím bývají daleko vyšší,“ uvedlo monitorovací středisko.

Loni český systém včasného varování zachytil 48 látek, z nich 16 poprvé. V roce 2016 to bylo 44 substancí a devět poprvé. V Evropské unii se loni podařilo odhalit 51 nových látek a předloni 66. Nejvíc jich bylo v roce 2014, a to 101.

Nové látky jsou převážně synteticky vyrobené. Většinou se podle výroční zprávy dovážejí z Číny a v Evropě se zpracovávají, balí a distribuují. V posledních několika letech se ale stále častěji objevují případy, kdy se nové omamné substance v evropských zemích i produkují. V Česku se to zatím nestalo.

Podle evropské výroční zprávy se některé nové látky prodávají legálně ve specializovaných obchodech a na internetu, ale také na černém trhu a na takzvaném darknetu.

Evropský systém včasného varování funguje od roku 1997. ČR se do něj zapojila v roce 2002.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/na-drogove-scene-eu-pribylo-670-novych-drog_495723.html

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality