Myšlenkové mapy: Zorganizujte si své myšlenky kreativně a efektivně

Myšlenkové mapy: Zorganizujte si své myšlenky kreativně a efektivně
20. 3. 2020
Tomáš Babický

https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/myslenkove-mapy-zorganizujte-si-sve-myslenky-kreativne-a-efektivne?utm_content=bufferf1c59&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer&fbclid=IwAR2jlvTqWGwEHP9sMAxBAyJBYaeM-Dr4NIjAjvkkGddZfbvJTlvYczQ7ws0#utm_source=facebook

Naše mysl je na roztrhání. Pořád po ní někdo něco chce a někdy dokonce zažívá okamžiky trýzně. Nápady poletují a víří uvnitř našich vyčerpaných mozků. Často vytváří asociace, kterým sotva rozumíme, a my pak ani nemůžeme rozumně myslet. Myšlenková mapa nám pomůže si představit proud našich myšlenek jasným a strukturovaným způsobem ve formě nakresleného stromu. Místo neustálého toku myšlenek zaplavujících naši mysl nám je nakreslená mapa dovolí jednu po druhé prozkoumat a naplno jich využívat. Řekneme vám vše, co o tomto praktickém nástroji potřebujete vědět, a odhalíme vám jeho přínosy jak pro osobní, tak profesionální život.

Historie myšlenkových map

Britský psycholog Tony Buzan strávil desítky let zkoumáním mozkových funkcí, učení a paměti. S myšlenkovými mapami přišel v 70. letech. V té době moderoval televizní pořad Use Your Head (Používejte hlavu) na BBC, ve kterém svůj koncept „myšlenkové mapy“ představil. Byl založen na skutečnosti, že pravá strana našeho mozku je šikovnější, co se týče vizuální stimulace a syntézy, než ta levá. Tvrdil také, že by měli myšlenkové mapy brát v potaz učitelé při zavádění učících a paměťových technik. Buzan myšlenkovou mapu pojal jako pojítko pravé (kreativnější) a levé strany, ve které sídlí logické a analytické dovednosti. Její princip je založen na nákresu, který umožňuje vizuálně vyjádřit vazby mezi několika různými koncepty.

Takováto mapa umožňuje propojit myšlenky, které bychom jinak považovali za nesouvisející, a to díky barvám, grafům, čarám a jiným prvkům, které vnášejí smysl do našich asociací. Soustředí se kolem jednoho centrálního tématu. Poté se doplní větve, pomocí kterých se napojují další myšlenky v podobě klíčových slov či náčrtů. Každá hlavní větev či myšlenka se pak může dělit na sekundární myšlenky, které se pak dále a dále větví. Nákres pak připomíná rodokmen. Buzan tvrdí, že myšlenková mapa se paprskovitě rozbíhá do stran, čímž kopíruje náš přirozený myšlenkový pochod.

Jak můžete myšlenkové mapy používat?

Díky těmto mapám můžeme vizuálně vyobrazit svoje myšlenky, a vyřešit tak problémy či optimalizovat situace. Zlepšují naši pozornost, funkci paměti a řešení problémů. Jste pak efektivnější při řízení projektů, ať už pracujete sami, nebo jako součást týmu. Dokonce se na jejich tvorbě může podílet víc než jeden člověk. Tento nástroj vám může pomoci připravit se na veřejný proslov, brainstorming či osobní nebo profesní diskuzi. Dále jej můžete použít ke sdílení vývoje projektu s klientem, a to zejména pokud pracujete na volné noze či v tvůrčím průmyslu, jako je např. grafický design, reklama či architektura. Quentin, který pracuje v oblasti kreativního marketingu, říká: „Často pracuji na dlouhodobých projektech, a ačkoliv máme stanovené termíny dlouho dopředu, klienti začnou být dříve nebo později netrpěliví. Když taková situace nastane, sdílím s nimi myšlenkovou mapu, která jim umožní sledovat vývoj projektu. Získají tak lepší povědomí o celé zakázce, uklidní je to a také ocení propojení mezi kreativním týmem a klientem.“

Myšlenkové mapy jsou užitečné i při zaznamenávání a uchovávání informací. Často je používají studenti, ale mohou přijít vhod i během schůzky či konference, aby vám pomohly propojit myšlenky, které spolu ze své podstaty nesouvisejí. Leslie, stážistka všeobecného lékařství, k tomu přidává: „V prvním ročníku na lékařské fakultě jsem neprošla. Strašně jsem se snažila a na zkoušky se biflovala, ale i přesto jsem měla pocit, jako by si se mnou moje mysl hrála. Skákala od jednoho tématu k druhému. A pak mi kamarádka pověděla o myšlenkové mapě a já ji jednou v hodině zkusila. Mohla jsem si vymyslet vlastní strukturu, propojit různé koncepty, a vše si tak mnohem lépe zapamatovat. Dokonce i teď, v šestém ročníku, mám všude po bytě a po taškách bloky plné myšlenkových map. Je to výkonný nástroj, který funguje na stejné přirozené bázi jako náš mozek. Vnese do vašich myšlenek řád, propůjčí vám nadhled a přivede vás k řešením, která by vás jinak nenapadla.“

„Vnese do vašich myšlenek řád, propůjčí vám nadhled a přivede vás k řešením, která by vás jinak nenapadla.“ – Leslie, studentka medicíny

Jak na to?

 1. Nejprve si dobře rozmyslete, co bude ústřední myšlenka vaší mapy. Snažíte se přijít na řešení projektu? Hledáte novou kariéru? Nebo stáž?
 2. Nachystejte si vše, co budete potřebovat, a ujistěte se, že máte dostatek prostoru dát volný průběh svým myšlenkám. Pokud se například rozhodnete pro papír, použijte alespoň formát A3 na šířku.
 3. Každá myšlenka bude mít svou vlastní větev a také pro každou zvolte jinou barvu.
 4. Pokládejte si ty správné otázky, abyste na nic nezapomněli: dovednosti, možnosti, organizace, které je třeba zkontaktovat, vaše vzory nebo kdokoliv, kdo souvisí s vaším počátečním tématem.
 5. Pokračujte se sekundárními nápady, které by měly vyrazit z každé hlavní větve.
 6. Myšlenkovou mapu doložte dynamickými ilustracemi ve formě grafů, nákresů a symbolů. Zaměstnávání všech vašich smyslů povzbudí uchovávání informací a rozvoj nových nápadů.

Nejlepší nástroje a software pro tvorbu myšlenkových map

Kus papíru, pár propisek a barevných zvýrazňovačů úplně stačí, ale také se zde nabízí možnost využít software. Veškeré níže uvedené programy jsou bezplatné a můžete pomocí nich vytvořit vlastní myšlenkovou mapu.

 • Wisemapping: Pomocí tohoto programu si můžete vytvořit mapu a pak ji exportovat na blog nebo kamkoliv jinam chcete.
 • MindMeister: Velmi jednoduchý nástroj. Poskytnuté šablony si můžete dle potřeby snadno upravovat.
 • Coggle: Tento kolaborativní nástroj je ideální pro správu projektu či týmové projekty. Můžete vytvořit společnou myšlenkovou mapu a sledovat a zaznamenávat její rozrůstání a provedené změny.
 • MindMap: Rozšíření prohlížeče Chrome, který se synchronizuje s diskem Google. K mapě můžete přidávat různé soubory a třídit je, a to vše prostřednictvím prohlížeče.
 • LucidChart: Kompletní nástroj, který nabízí mnoho možností, jak si utříbit myšlenky a řídit projekty. Lze jej přepnout do režimu spolupráce a je k dispozici také interní zasílání zpráv a možnost komentovat.

Ačkoliv nás profesor Buzan v dubnu 2019 opustil, zanechal za sebou bohatý odkaz. Jeho nástroj pro mapování myšlenek nabírá na popularitě a jeho zásluha je očividná. Mapu lze přizpůsobit na každý projekt, ať už individuální, či kolaborativní. Můžete díky ní vyhodnotit jakoukoliv situaci, probudit vlastní kreativitu a využívat svou mysl naplno. Jste připraveni spojit obě strany svého mozku a naučit je spolupráci?

Foto: Welcome to the Jungle

Překlad: Eva Mazalová

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality