MUZEUM MILEVSKÝCH MAŠKAR

Muzeum bylo otevřeno v roce 2017, a to právě v návaznosti na dlouholetou tradici maškarního průvodu v Milevsku. Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se zaměřuje na dějiny zdejší národopisné tradice – masopustních průvodů. Muzeum milevských maškar se věnuje tradici sahající až k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem.

Jedinečnost milevských maškar spočívá v tom, že jde o městský masopustní průvod; podobná tradice v jiných lokalitách je v naprosté většině pouze záležitostí vesnickou. Koncem roku 2017 byly milevské maškary zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. V naší zemi jde o nejvyšší možné ocenění v této oblasti ze strany státu, které je srovnatelné se statutem národní kulturní památky u nemovitostí.

V posledních letech se v milevských průvodech objevují jako hosté i maškary ze Studnice (zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO), masopustní orchestr Taktsurfer z partnerského města Münchenbuchsee ve Švýcarsku a každoročně podporují maškarní průvod svou účastí i okolní obce.

V současnosti se podařilo také obnovit Bakusův průvod, který probíhá ve večerních hodinách a to vždy den před samotným maškarním průvodem.

Otevírací doba

Podobné místa