Housův mlýn

Housův Mlýn byl vystavěn na základech mlýna pocházejícího ze 13. století, těsně pod starobylými hradbami města Tábora, na břehu Tismenického potoka vytékajícího z nádrže Jordán.

V dávné minulosti se v těchto místech konaly bohoslužby husitských radikálů – Adamitů. Údajně zde byli pohřbeni švédští dobyvatelé, kteří zahynuli při obléhání města v roce 1645.

V 19. století vyrostl v tomto malebném přírodním zákoutí první umělecký parní mlýn spojený s lázněmi. Duch zakladatele Karla Housy se zde dodnes tu a tam zjevuje či o sobě dává nejrůznějšími způsoby vědět. Mystičnost Housova Mlýna potvrzuje i pověst, která praví, že právě zde se nacházel tajný východ z táborského podzemí.

Multifunkční areál na Housově Mlýně se nachází uprostřed zeleně, hodinu jízdy autem od Prahy a pět minut pěšky od centra Tábora. Pojme od malé skupinky k jednomu stolu až po 1200 návštěvníků v období letních akcí a Táborských setkání.

Prostorný venkovní areál nabízí dobové hry a venkovní posezení.

  • Ve čtyřech patrech najdete lidovou krčmu, panskou krčmu, hlavní sál, zbrojnici, muzeum tortury, prostory pro ubytování, šermírnu, podkrovní sál, kostymérnu a sklady rekvizit a dekorací.
  • Těsně kolem areálu prochází moderní cyklostezka.
  • Parkoviště se nachází přímo u mlýna. Objekt je přístupný i pro handicapované.
  • Program je koncipován tak, aby se bavila malá práčata už od tří let a rodiče si odpočinuli nebo se mohli bavit s nimi.

Otevírací doba

Podobné místa