Houbový Park Ráj Skřítků, Roseč u Jindřichova Hradce

V Houbovém Parku je otevřeno během letní sezony vic nez 10 naučných stezeků; jako Tajemná expedice, Cesta do vesmíru, Houbová a Foťáková stezka, Bloudění s rostlinkami, Tajemství trezoru, Hledání pokladu, Paleontologická stezka, Palačinkové tajemství a Přírodní pohmatová stezka. Přírodní pohmatová stezka budeme nadále rozvíjet a vylepšovat. Děti se zde učí vnímání svého okolního světa pocitem. Trasa měří 100 metrů a je vytvořena z různých druhů povrchů – dřeviny, tráva, bahno, kamen, písek a další přírodní materiály. Stezka je určena pro děti i jejich doprovod. Každý sám má možnost vyzkoušet si pocity, které v něm vyvolávají různé materiály.

Svět Fantazie od 1.1.2017 převezal správu nad celým Botanicem. Jedná se o Botanickou zahradu, ve které je označeno na 250 druhů rostlin, které nás v běžném životě obklopují, ale často neznáme jejich jméno, nebo užitečnost dané rostliny. Nápadité popisky, které vymyslela a realizovala Ing. Anna Smejkalová, přispěly ke vzniku botanické stezky “Bloudění s rostlinkami”. Svět Fantazie plánuje i exkurze pro školy s programem zaměřeným přímo na ekologii a význam rostlin v našem životě.

Součástí je taky muzeum Fosílií. Největší část muzea je věnována několikaleté sbírce Henka a Nolly Blaas, kteří se celý život věnovali fosiliím. V naší expozici se dozvíte o vývoji planety, interaktivně se vrátíme do minulosti a prozkoumáme dávná území. Pořádně z blízka si prohlédnete chrup žraloka, mamuta a medvěda. Muzeum je vhodné pro děti i dospělé, paleontologickým programem zabavíme školy i školky. Zábavně Vám vysvětlíme proces sedimentace a zkamenění rostlin a živočichů. Celá sbírka je dotvořena kreslenými panely.

Jeden z největších českých paleontologů doc. RNDr. Jaroslav Marek, CSc a profesor Univerzity Karlovi pomáhá determinovat a zařadit exponáty do vývojového vzorce.

Část chybějící expozice zapůjčilo Geologisch Muzeum Hofland z Holandska a podpořilo tak otevření kompletního muzea. Spolupracujeme, také se soukromími sběrateli, kteří nám pomáhají k otevření ryze české sbírky. Jihočeský kraj nás podpořil dotačním programem Podpora Muzeí a Galerií, díky kterému vznikli nové brožurky, informační cedule, webové stránky a došlo k nainstalování a zakoupení nového osvětlení a vitrín.

Muzeum také spolupracuje s Vlastimilem Sloupem, který vyrábí repliky z originálních zkamenělin z Chlupáčova Muzea Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovi.

Otevírací doba

Podobné místa