Kterým médiím můžu věřit?

21. 8. 2017
Kamila Matějková

Kterým médiím můžu věřit?

Ikona "informace"
Na otázku v titulku je velmi těžká odpověď a spíš než jasné a definitivní odpovědi vám můžeme ukázat cestu, kudy se vydat, abyste si mohli odpovědět sami.

Existují média, která lžou, ať už vědomě či nevědomky, téměř vždy. Pak jsou média, která se snaží nelhat ve většině případů, i když někdy „šlápnou vedle“ a pak je mnoho těch, která se nacházejí někde mezitím. Média se dají rozdělit podle politického zaměření, míry šarlatánství, manipulace a množství dezinformací, které sdílejí. V Česku existují seznamy různých dezinformačních webů (weby, které uvádějí většinou nepravdivé informace a neověřují své zdroje) a začíná se tvořit i seznam portálů, které se snaží o osvětu a proti dezinformacím bojovat.

Kromě toho fungují tradiční zpravodajské servery, které mohou být nakloněny více doprava či doleva a v neposlední řadě takzvané satirické weby, jejichž obsah je zcela smyšlený a jejich jediným úkolem je veřejnost pobavit, případně nachytat ty, kteří vymyšlené zprávy ve své naivitě a nevědomosti dále sdílejí.

V zahraničí to funguje obdobně, jen v mnohem větším rozsahu než v Česku. Anglofonní zdroje jsou i mnohem dále v rozlišování různých druhů webů a zpravodajských serverů. Na stránce https://mediabiasfactcheck.com si můžete pročíst seznamy všech, jejichž zpravodajství je ovlivněno pravicovým smýšlením, levicovým smýšlením, dále seznamy satirických webů, dezinformačních webů, osvětových webů (které naopak vyvracejí dezinformace, mýty, hoaxy, manipulace, lži a polopravdy). U vědeckých i rádoby vědeckých portálů ukazuje stupeň „konspiračnosti“ a „pseudovědeckosti“. Největší šarlatáni dosahují na škále konspiračnosti nejvyšší mety a ocenění „tin foil hat“ (= ochrana hlavy tvořená hliníkovou fólií, jejímž úkolem je chránit vás před mentálním útokem UFO či iluminátů…) a na škále (pseudo)vědeckosti lze získat nejvyšší titul mastičkář.

Značky pro rozlišení důvěryhodnosti a předpojatosti webů

Dokonce existuje aplikace (rozšíření do prohlížeče Chrome), která vám hned dá vědět, na jaké stránce se nacházíte. Využívá přitom data z výše zmíněného webu. Rozšíření si můžete stáhnout zde. Vpravo nahoře na liště prohlížeče pak hned vidíte, s jakým webem máte co do činění.

Rozšřítení do prohlížeče - označení důvěryhodnosti či předpojatosti webu

Zdroj: http://www.nicm.cz/kterym-mediim-muzu-verit

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality