Konec prázdnin? Jak je to se statusem studenta, zdravotním a sociálním

Konec prázdnin? Jak je to se statusem studenta, zdravotním a sociálním

Od prvního září se do lavic vracejí žáci a studenti. Ti, co na jaře úspěšně zakončili střední školu, nemuseli častokrát celé prázdniny řešit sociální a zdravotní pojištění. Jenže právě v září častokrát končí status studenta.

Článek

Konec studenta znamená konec řady výhod. Co v takovém případě dělat?

Možností je hned několik. Zatímco sociální pojištění je nutné platit si až v momentě, kdy člověk vydělává, platbě zdravotního se jen tak někdo nevyhne. SZ Byznys přináší přehled možností, které po studiu čerství absolventi mají – a jaké povinnosti je čekají.

Co se v článku dozvíte?

Jak je to při…

…pokračování ve studiu

  • Jak je to v případě, že dokončíte jeden stupeň vzdělávání a pokračujete na další.

…zakončení studia na podzim

  • Maturujete nebo skládáte státní závěrečné zkoušky až v podzimním termínu? Status studenta vám zůstává.

…konci studia

  • Už nechcete pokračovat ve studiu, ale plánujete začít pracovat? Počítejte se zdravotním a sociálním pojištěním.

…podnikání a zaměstnání

  • Co vás po škole čeká v práci v souvislosti s pojištěním.

… statusu OBZP a úřad práce

  • Nepokračujete ve studiu, ale ještě nemáte práci? Nepřijděte zbytečně o peníze.

…dřívějším ukončení studia

  • Jak to je v případě, že nedokončíte školu?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/status-studenta-zdravotni-socialni-173160#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=vObpQs2JS8L-202108261400&dop_id=173160&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Status studenta vám zůstává také v případě, že zakončujete studium až v září. Pokud se vám nevydařila maturita a musíte jít na opravný termín, studentský status vám zůstává až do 31. srpna. Přepokládá se totiž, že se student připravuje na maturitní zkoušku. Jestliže tedy během letních prázdnin nezačnete pracovat nebo nebudete v evidenci uchazečů o zaměstnání, pojištění za letní prázdniny zpětně nikdo vymáhat nebude.

Pokud poté nastupujete na vysokou školu, nic se pro vás nemění a zdravotní ani sociální nemusíte řešit. Obdobně to funguje při zakončení vysoké školy. Nezapomínejte nicméně na to, že pro status studenta nesmíte být starší 26 let.

Jiná situace je v případě, pokud byla vaše maturita odložená, například ze zdravotních důvodů. V takovém případě zůstává status studenta až do dne konání samotné zkoušky.

Kdo je z pohledu sociálního zabezpečení studentem

Studentem je osoba, která se studiem soustavně připravuje na budoucí povolání, nejdéle však do 26 let věku. Za zmíněnou přípravu se považuje zejména:

  • Studium na středních, vyšších odborných a vysokých školách v České republice v prezenční formě (nesmí zároveň vydělávat v rozsahu zakládajícím účast na pojištění nebo pobírat podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci).
  • Studium na středních nebo vysokých školách v cizině, studium na zahraničních školách nebo studium ve vysokoškolském studijním programu zahraniční vysoké školy na území České republiky.
  • Teoretická a praktická příprava na zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost pro osoby se zdravotním postižením, prováděná podle předpisů o zaměstnanosti.
  • Studium v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou ve vzdělávacích institucích, které jsou vedeny v seznamu MŠMT (pouze pro osoby se středním vzděláním s maturitní zkouškou, které úspěšně vykonaly první maturitní zkoušku v kalendářním roce, ve kterém zahajují jednoletý kurz cizích jazyků).

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality