K létu patří horko a slunce. Bacha na ně!

K létu patří horko a slunce. Bacha na ně!
8. 7. 2014
admin

Léto je konečně tady. Víte však o tom, že přemíra slunce a tepla může s sebou nést i zdravotní rizika? Vysoké teploty se nutně nemusejí vyskytovat jen v zahraničí, za posledních několik let se poměrně hojně vyskytují i v našich zeměpisných šířkách. Proto se na slunce a teplo raději připravte, ať si nezkazíte prázdniny.

Při pobytu na slunci existují tři jednoduchá pravidla: dostačující pitný režim (alespoň 3 litry denně vody nebo mírně slazeného zeleného čaje), nebýt na sluníčku příliš dlouho (pokud to jinak nejde, tak alespoň používat ochranné pomůcky – čepice, opalovací krém s vysokým UV faktorem, sluneční brýle…) a omezit fyzickou aktivitu (nebo ji přesunout na ranní nebo večerní hodiny, kdy teploty a sluneční záření není tak intenzivní).

Lékaři upozorňují, že bychom se neměli vystavovat slunečnímu záření v poledních hodinách, tj. 11 – 14hod, a měli bychom si také uvědomit, že sluneční paprsky pronikají mraky i slunečníky.

Úžeh

Úžeh vzniká při nedostatečné ochraně při pobytu na přímém slunci (většinou bez pokrývky hlavy). Organismus se tak přehřeje – pokožka zrudne, někdy se i spálí a vytvoří se puchýře. Většinou pak postižený trpí bolestí hlavy, nevolností nebo zvracením a má mžitky před očima. K úžehu jsou náchylnější lidé se světlou pletí.

První pomoc: Postiženého je nutné přemístit na chladnější místo do polohy vleže, uvolnit mu oděv a zvednout nohy. Pomáhá také chladná koupel, nebo alespoň otírání pokožky chladnou vodou. Pokud je postižený při vědomí, zabezpečte dostatečný přísun chladných (ne studených) tekutin. Ve vážných případech zavolejte lékaře.

Úpal

Úpal se velmi často plete s úžehem. Jsou si totiž velmi podobné. Úpal je nemoc z přehřátí, takže k němu není třeba slunce, ale stačí dusné a vlhké počasí. Velmi často se projevuje slabostí, nejistou chůzí a zástavou pocení postiženého. Jeho kůže je také horká a suchá a velmi často člověk omdlí (často se stává v dopravních prostředcích). Postižený může být zmatený nebo může trpět úzkostmi nebo i křečemi.

Úpalu lze předejít častým sprchováním nebo omýváním chladnou vodou, omezením fyzické námahy a dostatečným přísunem tekutin.

První pomoc:  Je stejná jako u úžehu. Postiženého je nutné přemístit na chladnější místo do polohy vleže, uvolnit mu oděv a zvednout nohy. Pomáhá také chladná koupel, nebo alespoň otírání pokožky chladnou vodou. Pokud je postižený při vědomí, zabezpečte dostatečný přísun chladných (ne studených) tekutin. Ve vážných případech zavolejte lékaře.

 http://www.nicm.cz/k-letu-patri-horko-slunce-bacha-na-ne

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality