Jak vychovat samostatné dítě?

Jak vychovat samostatné dítě?
3. 9. 2019
Dušan Brodský

Doba už je zkrátka taková. Děti, alespoň ty v mladším školním věku, v podstatě nechodí nikam samy, nepoflakují se po ulicích, nelítají samy po lese. A nám rodičům dělá dobře vědomí, že nás potřebují.Když se na nás obrátí pro radu, pomoc nebo svačinu, cítíme se dobře. I proto je dobré si čas od času připomenout, že jsme tu ale především od toho, abychom je vychovali k samostatnému myšlení a konání…

Což se samozřejmě neděje přes noc. Je to v těch každodenních drobnostech a drobných krůčcích. Od samostatného oblékání a zavazování tkaniček přes rozhodování se, za co utratí své kapesné, až po výběr té správné střední školy. Každé rozhodnutí, které udělají, ať už správné nebo špatné, jim pomáhá proměnit se v nezávislé jedince, na které budeme náležitě pyšní.

A pak ta radost, která vás zaplaví pokaždé, když je vidíte rozhodovat se správně. Vidět dítě růst je úžasné! Jak mu můžete pomoci, aby si samostatnost osvojilo co nejdříve? 

1. Oceňujte snahu

Perfekcionismus je nebezpečný. Požadavky na to, aby dítě bylo perfektní, mají na svědomí úzkosti a strachy ze selhání, které je můžou doprovázet po zbytek života a kvůli kterým se raději do ničeho nepouští. Zaměřte se na snahu. Podporujte je ve zkoušení nových věcí, v kreativitě bez tlaku na výsledek. Nechte je ochutnat radost z procesu tvorby bez potřeby vítězit nebo uspět. 

2. Zapojte je do chodu domácnosti

Aspoň brzy pochopí, že každý člen rodiny hraje důležitou roli ve fungování společné domácnosti. Ať už je necháte prostřít stůl, nebo se samy pustí do úklidu, rozhodně tím podpoříte růst jejich sebevědomí a potřebu být aktivní bez ohledu na výsledky.

3. Učte je řešit problémy

Kroťte svou potřebu do všeho vstupovat a zametat cestičky. Když přijde problém, vyčkejte. Dejte svému dítěti možnost přijít s nějakým řešením. Ptejte se ho. Co uděláš, aby ti sestřička odpustila, žes jí sebral hračku? Jak to zařídíš, abys byl ve škole včas? Jestli chcete, aby se naučily samostatně myslet, musíte jim k tomu dát prostor. 

4. A prostor vymezte i na učení

Každý týden si spolu udělejte čas na to, aby se naučily něco nového zajímavým a zábavným způsobem. Když děti naučíte lásce k učení a zálibě v dozvídání se nových věcí, stoupne automaticky i jejich sebedůvěra a ochota pouštět se s důvěrou do neznámých vod. 

5. Povolte otěže

Každý den je plný voleb. Jablko nebo banán? Salám nebo šunku? Tenisky nebo žabky? Když necháte děti, aby rozhodovaly o drobnostech, vybudujete v nich pocit zodpovědnosti za vlastní život a naučíte je samostatně myslet.

6. Vybudujte jim jistotu z rituálů

Ranní, odpolední a večerní rutina poskytuje dětem pocit bezpečí a jistoty. Jen tak budou ochotné zkoušet nové věci bez stresu a nervozity. 

Vychovat děti v nezávislé myslitele, kteří se budou k životu stavět čelem se může na první pohled jevit jako nesplnitelný úkol. Ale nebojte se, prostě jim věřte! Potřebovat vás budou tak jako tak. Naučit je samostatnosti je povinností každého dobrého rodiče. A pro děti je to ten největší dárek do života. 

zdroj: www.kvido.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality