Jak na studentské daně? I.

Jak na studentské daně?  I.
18. 3. 2019
Dušan Brodský

Víte, jak správně vyplnit daňové přiznaní? Víte, v jakém pracovním poměru pracujete? Krátký úvod o možnostech, jak se nechat zaměstnat, a jak se jednotlivé tipy liší. 

Pracovat nebo si přivydělat při studiu může každý student. Nejjednodušší formou je  klasický pracovní poměr na základě pracovní smlouvy nebo využití jedné z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.  DPP, DPČ. Pokud student uzavře se zaměstnavatelem, pracovní smlouvu a to třeba i na kratší pracovní úvazek, vztahují se na něj všechna práva (např. čerpání dovolené) a povinnosti.

Dohoda o provedení práce je na krátkodobý pracovní poměr ideální. Má výhody, ale také omezení. Rozsah práce u DPP nesmí překročit 300 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele, ale lze uzavřít několik DPP u různých zaměstnavatelů nezávisle na sobě. Zákoník práce ukládá povinnost uzavírat dohodu o provedení práce písemně. Zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění se neplatí do výše 10 000,- Kč.

Dohoda o provedení činnosti je
Lze jí uzavřít výlučně písemně, kdy obě strany obdrží jednu kopii dohody. Roční rozsah hodin není v tomto případě na rozdíl od dohody o provedení práce nijak omezen, týdenní rozsah však nesmí v průměru překračovat 20 hodin, a to maximálně za dobu 52 týdnů. Při předčasném ukončení pracovního poměru nemusí jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel udávat důvod výpovědi a výpovědní doba činí 15 dní. Zdravotní, sociální a nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel až z odměny od 2500 Kč za měsíc. Pokud odměna činí maximálně 2499 Kč za měsíc pojištění se neplatí.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality