Jak bezpečně na YouTube pro děti?

Jak bezpečně na YouTube pro děti?
9. 7. 2020
Karolína Brodská

YouTube je dnes pro děti a mládež náhrada televize. Už někdy ve věku tří let je běžné, že se na YouTube dívají na tabletu či počítači, později si na YouTube najdou oblíbené kanály a youtubery a dokáží je sledovat hodiny. Od počítače se to navíc rozšíří na sledování na mobilním telefonu. Dokáží se dívat tak hodně, že měsíční spotřeba dat jenom z YouTube se pohybuje od dvaceti do třiceti gigabajtů.  Měli byste vědět jak s tímhle fenoménem u děti zacházet.

Vůbec neuškodí, pokud malé děti vůbec na YouTube nepustíte a vybrané a ověřené dětské filmy a pořady jim pouštíte odjinud – O2 TV, Netflix, HBO. S YouTube je běžné, že se děti rychle naučí aplikaci v tabletu či mobilu ovládat a velmi často zabloudí kam nemají.  Pokud jde o takhle malé děti, měli byste navíc dbát na to, aby čas s displejem rozhodně nepředstavoval několik hodin denně. Čím méně, tím lépe.

Zkusit můžete YouTube Kids, od únor 2019 je dostupná i v Česku. Extra verze YouTube, kde by nemělo dojít k nalezení nevhodného obsahu – je přizpůsobena malým dětem a rodiče tuto aplikaci navíc ovládají a mohou sledovat. Bude to ale vyžadovat aby existoval účet dítěte a váš účet dospělého. A také budete muset zkousnout, že ta aplikace vypadá divně a ovládá se ještě hůř. Časem dítě každopádně objeví, že nemá pravé YouTube a bude ho chtít a bude se dívat jinde – ve škole, u spolužáků, kamarádů.

(1) Ověřte si předem, na co se dítě dívá

Pokud na YouTube najdete nějaký obsah, prověřte si co v něm je. V posledních letech několikrát došlo k skandálům, kdy se zjistilo, že firmy vytvářejí pro YouTube automaticky generované pořady a série „pro děti“, které jsou ale absolutně nevhodné. Vytvářejí je proto, že dostávají peníze za zobrazovanou reklamu – což je i další dobrý důvod proč pečlivě ověřovat a řešit YouTube – vaše dítě bude vystaveno reklamě.

Právě reklama může znamenat i to, že jejich oblíbený youtuber může začít ve svém kanálu tlačit reklamu – děti málokdy reklamu poznají, takže bude čas je to naučit. A případně zvážit, zda někdo propagující například sázkové weby a snažící se ve finále vás okrást je vhodný ke sledování.

(2) Nespoléhejte se na vyhledávání

Onen podivný obsah plný nesmyslů většinou funguje tak, že se snaží vyhovět tomu co lidé pro děti na YouTube hledají. Proto vznikla záplava obskurních videí objevujících se při hledání „Peppa Pig“ („Prásátko Pepa“). Najděte si oficiální kanály jednotlivých pořadů, ne nějaké kopie či alternativy.

Tvůrci podobných věcí jsou velmi zkušení, takže tyhle podivnosti se prostřednictvím algoritmů Google dostávají všude na čelní místa. Mrkněte například do YouTube je zásadní nástroj pro šíření a vytváření konspirací. A nejde zdaleka o placatou Zemi.

TIP: Mrkněte do Jaké jsou nejpopulárnější české kanály na YouTube?  a Jaké jsou nejpopulárnější světové kanály na YouTube? pro nejsledovanější věci. Některé z nich se mohou hodit i pro vaše děti

(3) Pracujte s playlisty a pozor na automatické přehrávání

Velmi dobrý nápad je si pro vaše děti vytvářet playlisty – můžete mít různé, tematicky zaměřené. Můžete je pak dětem pouštět – stejně budou chtít vidět stále to samé, takže to zase až tak pracné nebude.

Dejte si pozor i na autoplay po dokončení videa – ono automatické spuštění dalšího videa poté, co aktuální skončí. To další se totiž vybírá z doporučených/souvisejících a algoritmy YouTube dokáží doporučovat zcela šílené věci.

(4) Dívejte se na YouTube na klasické televizi a hlídejte čas

Pokud je to možné, tak pouštějte YouTube dětem na klasické televizi – je to lepší, než když budou používat mobil či tablet. A jak už bylo zmíněno výše, hlídejte jak dlouho jsou děti si displejem. Google má pro tohle Family Link, u Apple hledejte Screen Time.

Nezapomeňte, YouTube je na počítači, ale hlavně na tabletech a mobilních telefonech. Zatímco rodiče se málokdy dívají na videa na malém displeji telefonu, pro děti to bude jedna z nejčastějších cest.

TIP: Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi ukáže jednu z cest, jak si postavit domácí filmové a seriálové centrum. Může se hodit i pro děti.

(5) Povídejte si s dětmi o tom na co se dívají

Nejlepší cesta, jak objevit nějaké nevhodné věci na které dítě narazilo je si povídat o tom co vidělo. Zejména  v pozdějším věku to bude zpravidla jediná možnost – tedy pokud nechcete vyložené šmírovat každou aktivitu, kterou dítě dělá na mobilu, tabletu či počítači. A ano, v ještě pokročilejším věku se s vámi o ničem bavit nebude a bude věci umět i schovávat.

Tohle je hodně potřeba i pro včasné odhalení setkání s nevhodným obsahem, ale také pro situace, kdy se vaše dítě setká na YouTube s šikanou v komentářích. Ať už je šikanované, nebo se šikany účastní.

(6) Kontrolujte aktivity dětí na YouTube

Procházejte co si děti přidají mezi sledované kanály, ale i přes jaká videa děti projdou (je to vidět v historii sledování na YouTube). Hlídejte si ale i co přichází v upozorněních a kde a jak děti komentují. Součástí používání YouTube je nakonec i to, že mají e-mail u Google a musíte čas od času kontrolovat co se děje i tam. Se stoupajícím věkem dítěte to přestane být možné, ale dokud je malé, tak je možné ho naučit řadu potřebných zásad.

V pokročilejším věku může YouTube být zásadním zdrojem opravdu nebezpečného obsahu – od konspirací a fake news až po propagaci bulimie, sebevražedných tendencí, sebepoškozování, poruch příjmu potravy a řady dalších zásadních věcí.

TIP: Jak si chránit soukromí na YouTube?

(7) Nahlašujte nevhodný obsah

Pokud narazíte na YouTube na nevhodný obsah rozhodně ho nahlaste Google. Je to nutné a pomůžete tak i dalším rodičům a dětem.

(8) Ono z toho vyroste

Poslední rada? Pokud narazíte na to, že se dítě dívá na něco tak nevhodného jako je třeba Fatty Pillow, tak zkuste odolat snaze to dítěti okamžitě zakázat. Použijte to k popovídání si o tom, že tohle je špatné, že takhle se nemluví, atd. Byť to moc nezabere, chvíli bude tenhle obsah považován za zábavný. Moc dlouho to ale zpravidla naštěstí nevyřeší, po pár měsících se to změní a tahle trapná epizoda zmizí.

zdroj:
https://365tipu.cz/2019/03/04/tip1306-jak-bezpecne-na-youtube-pro-deti/

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality