Interaktivní výstava STROJ ČASU v písecké Sladovně

Interaktivní výstava STROJ ČASU v písecké Sladovně
12. 12. 2014
admin

Ve Sladovně se cestuje historií!

Historie, kterou si užijí malí i velcí.

Víte, jak ulovit mamuta? Jak nazývali boha vod Římané a jak Řekové? Jakou výšivku měly nejraději středověké princezny?

Díky Stroji času se můžete přesunout tam,  kde to lehce zjistíte. A nebudete k tomu potřebovat znát ani přesný letopočet ani znalosti z hodin dějepisu. Na výstavě STROJ ČASU zjistíte, čím se zabývali děti v dané době a co bylo v typické pro tehdejší život. A možná objevíte souvislosti, díky kterým vás historie začne dokonce bavit!

Děti (ale i dospělí) nastoupí do stroje času, který je teleportuje do historie dávné i nedávné. Náš stroj je „naprogramován“ na tyto epochy: pravěk, Keltové, antický Řím, středověk, renesance a 19. a 20. století. Létat časem můžete libovolně, tam a zpátky. Kapitánem stroje času se může stát každý, kdo dosáhne na ovládací panel.

Expozici si nejvíce užijí menší návštěvníci od 6 do 14 let, ale i menší děti zde najdou svoji zábavu a naopak ti starší nový náhled na historii. Návštěvníci se – díky „stroji času“ – přesunou do několika vybraných epoch – díky kostýmům, prostředím a aktivitám, budou mít pocit, že se ocitli uprostřed dané historické doby. V každé době děti prožijí příběhy svých vrstevníků – malých lovců, princezen, otroků, mnichů, vědátorů…  Nabízíme k vyzkoušení každodenní aktivity a zábavné činnosti a vyzdvihujeme podstatné rysy dané epochy.

Výstava Stroj času nechce děti učit historii a nenahrazuje školní dějepis. Ale až si děti vyzkouší, jak „šel čas…“, možná se na dějepis začnou dívat jinýma očima. A skrz hru a zábavu pochopí souvislosti, které ovlivňují i dnešní život. Jak si malí i velcí návštěvníci výstavu užijí, je na nich. Mohou si odnést spoustu poučení a informací nebo si mohou přijít „jen“ hrát.

A co o smyslu výstavy říká samotná autorka knihy Renáta Fučíková, profesionální výtvarnice, která má za sebou dlouhou řadu ilustrovaných titulů a zahraničních vyznamenání?

„Kniha je komorní artefakt, prohlíží se a čte v soukromí. Zapojujete představivost, ale je to takový tichý proces. Návštěva interaktivní výstavy je něco docela jiného. Je to živý, přímo hlučný zážitek. Chcete se umazat pravěkem? Ochutnat starověk? Nakazit se středověkem? Na vlastní kůži zažít renesanci? Oblékněte si dobový kostým, malujte, vařte, hrajte karty, zpívejte, skákejte…zažijte to, co prožívali naši předkové. Fotit se tu nejen smí, ale přímo musí! Sdílejte, ukažte se svým kamarádům, najděte si dobu, ve které se vám líbí. To všechno pomůže nejen výuce ve škole. To pomůže hlavně vám samotným, abyste porozuměli světu kolem sebe a sami sobě.“

Workshopy a doprovodné akce:

Ještě před Vánocemi se můžete dozvědět „jaké to bylo u keltů“ a vyrobit si keltský šperk. Workshop o keltských tradicích, pohádkách a vztahu k přírodě, povede autorka knihy Historie Evropy Renáta Fučíková. Po novém roce budeme vyrábět „kolo času“ či pracovat s hlínou a kdo si bude chtít ulovit pár prehistorických receptů, ať si určitě nenechá ujít workshop „Mamut na smetaně“.

Interaktivní expozice Stroj času, která bude otevřena v písecké Sladovně od 17. listopadu a potrvá až do 26. dubna 2015. V létě 2015 se pak přesouvá do Plzně k koproducentovi výstavy, jako jeden z kulturních projektů Plzeň 2015 Hlavní kulturní město Evropy.

Více informací naleznete na www.sladovna.cz

 

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality