Dobrovolníci na 72 hodin v Bosně

Dobrovolníci na 72 hodin v Bosně
15. 10. 2018
Tomáš Babický

V rámci dobrovolnického projektu 72 hodin, který v České republice organizuje Česká rada dětí a mládeže se nás vydalo 7 účastníků ze spolků RADAMBUK – Rady dětí a mládeže Jihočeského kraje z.s. pomáhat do Bosny. Naším cílem bylo Sarajevo. Naši dobrovolníci byli ze spolku Děti Řepice, Turistického oddílu Ježci a z Informačního centra pro mládež České Budějovice. Hlavním organizátorem byl předseda spolku Děti Řepice a člen předsednictva RADAMBUK Martin Tíkal, který se o nás „staral jako o vlastní“ a vše organizoval. Martin se již v minulých letech s členy spolku Děti Řepice účastnil projektu 72 hodin v Maďarsku a Chorvatsku.

Vyrazili jsme ve čtvrtek 27. září 2018 ráno. Cesta trvala 12 hodin a ještě jsme se cestou stavili v Záhřebu, kde jsme se protáhli a prošli si město. V Sarajevu tam jsme byli v 20:45 hodin. Tam jsme se ubytovali v Arcidiecézním centru pro mládež Jana Pavla II. a seznámili seorganizátory projektu v Sarajevu. Snědli jsme večeři a pak jsme šli spát. Holky dostaly pokoj v hlavní budově, zatímco my muži jsme se stěhovali do studentského domu vzdáleného půl kilometru.

Druhý den jsme vstali a dostavili se na snídani v 7:30 hodin. V jídelně zatím nikdo nebyl, tak jsme se pustili do snídaně, která byla formou švédského stolu. Po snídani následovalo slavnostní zahájení projektu a my jsme dostali bosenská trička 72 hodin. Následovalo rozřazení do týmů. Všichni z naší české skupiny zůstali pospolu a celý den pracovali v tamním komunitním centru, malovali zdi, uklízeli tělocvičnu atd. Já, jako jediný z naší party, jsem musel jít do města, kde jsme pořádali v nákupním centru Konzum charitativní sbírku jídla pro uprchlíky. V pět hodin jsme ukončili práci a sešli se u vaření marmelády v komunitním centru na zahradě. Každý chvilku míchal a tak různě jsme tam pomáhali. U večeře nás překvapilo rozhodnutí organizátorů, že 20 dobrovolníků pojede na horskou chatu Červeného kříže, kde budeme další den organizovat charitativní běžecké závody. Trasy závodů byly dlouhé 43 km, 30km a 15km. Z naší české výpravy jsme byli vybráni 4 muži, sbalili jsme věci a večer odjeli do hor.

V horách jsme pomáhali organizovat závod, jehož výtěžek šel Červenému kříži, nakládali jsme občerstvení a organizovali parkování aut. Odpoledne zde zahrála roková kapela ze Sarajeva. Běh měl hodně sponzorů, kteří poskytli jídlo a peníze Červenému kříži. Večer jsme se pak vrátili do komunitního centra do Sarajeva na večeři. Večer jsme si také obhlédli město a zašli do místní hospůdky.

Na závěr v neděli 30. září měli organizátoři mši a my jsme se rozhodli prozkoumat krásy Sarajeva. Po obědě jsme se rozloučili s organizátory, předali dárky, zabalili si věci a jeli navštívit místní olympijskou vesničku. Tam jsme lanovkou vyjeli na horu Bjelešnicu. S kamarádem Lukym jsme pak zdolali i vrchol hory. Před hranicemi jsme se navečeřeli v pěkné místní hospůdce a pak nás Martin odvezl bezpečně až domů. Ráno jsme se probudili v 6 hodin v Českých Budějovicích.

Domů jsme se vrátili s dobrým pocitem, že jsme pomáhali, protože jsme chtěli, poznali nové kraje a nové přátele. 72 hodin v České republice je teprve před námi a my se již těšíme, jak se také zapojíme.

Tak neváhejte, pomáhejte s námi, protože chcete!!!!!!

Tomáš Babický

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality