O červených vejcích – velikonoční výstava

21. 2. 2018
Dušan Brodský

Jihočeské muzeum Vás srdečně zve na velikonoční výstavu O červených vejcích, která proběhne od 1. března do 8. dubna 2018. Vernisáž se uskuteční 28. 2. 2018 od 16:00 hodin. V rámci programu vystoupí dětský folklorní soubor Doudlebánek.

„Tradiční jarní výstava v Jihočeském muzeu připomíná svým názvem starý a dnes už pozapomenutý regionální výraz pro velikonoční svátky, které se na jihu Čech v minulosti neobešly bez červeně barvených a zdobených vajec. Návštěvníkům představíme hlavně průřez naším bohatým muzejním fondem, kde je uloženo několik stovek kraslic. Chystáme rovněž bohaté ukázky lidových řemesel, workshopy, Velikonoční den v muzeu, tradiční předení velkopátečních nitek, pletení pomlázek s instruktáží nebo zábavný vzdělávací program pro školy. Součástí výstavy se můžete stát i Vy – přineste vlastní kraslici do muzea.“ – garantka výstavy PhDr. Hana Soukupová

Nejvíce jsou zastoupena vejce zdobená voskovou batikou, hlavně tzv. „straky“ z Doudlebska, které proslavila lidová tvůrkyně Marie Husarová z Křemže. Tradiční vzory nanášela nejen na vejce, ale i na hedvábné šátky a další textilie, což je zajímavý a ojedinělý příklad dalšího využití těchto motivů. Druhou velkou skupinou jsou batikované kraslice z Jindřichohradecka, vynikající tak jemnou a precizní kresbou, že si vysloužily název „krajkové“. Dokonalá práce a talent trpělivých autorek těchto malých uměleckých děl jsou obdivuhodné. Představíme rovněž zajímavé a neobvyklé exponáty jak ze sbírek Jihočeského muzea tak i několika dalších regionálních muzeí a pražského Národního muzea, jehož malá kolekce kraslic z celé republiky výstavu doplní.

Kompletní informace naleznete na webu Jihočeského muzea.

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality