Bezpečně v síti – výstup z tiskové konference

Bezpečně v síti – výstup z tiskové konference

Společná tisková konference zástupců sekce bezpečného internetu O2 (Marie Mališková a Tomáš Minka) a projektu E-bezpečí (kpt. Bc. Pavel Schweiner), jež se konala 10. května 2017, přinesla zajímavé informace. Téma internetové a technologické bezpečnosti funguje na stejném principu jako hrnečku vař. Po vyřešení jedné otázky se objeví nový, mnohem vtíravější a naléhavější problém. Například “modrá velryba”. Dnes už snad každý ví, že jde o nebezpečný hoax, poplašnou zprávu, na jejímž začátku stála marketingová strategie. Dětem je to však třeba stále připomínat, zvláště v situaci, kdy se některé pokouší systém sebepoškozování napodobit. S osvětou pomáhá projekt E-bezpečí. Společně s odborníky na internetovou bezpečnost společnosti O2 na tiskové konferenci představili výsledky výzkumu, provedeného v květnu 2017. Více než 65 % respondentů si myslí, že hrozba “modrá velryba” skutečně existuje.

Co se týká internetové bezpečnosti obecně, jsou data také zajímavá. Z policejních statistik je jasné, že se kybernetická kriminalita za posledních pět let ztrojnásobila. Přizpůsobili uživatelé své chování? Mezi dotázanými skládá hesla ke svým účtů z podstatného jména a čísel téměř 70 %. Ale už jen 30 % si heslo pravidelně mění. Víte, že šestimístné heslo dokáže schopný program odkrýt v řádů minut, desetimístné až za roky? Záleží i na skladbě hesla. Neměla by se v něm objevit žádná smysluplná slova, jen kombinace písmen s číslicemi a speciálními znaky (např. ?-@).

Důležité body, jež vyplynuly z průzkumu, a nad kterými by se měl zamyslet každý aktivní uživatel internetu, jsou následující:

(Kurzívou psaný text doplnila autorka článku.)

1. Navštěvujte pouze známé stránky. Všímejte si adresních řádků. Útočníci mohou webové stránky přesměrovat na své a ukrást tak důležité informace nebo nainstalovat malware.

2. Stahujte jen to, co znáte a z ověřených zdrojů. Pro jistotu nechte složku před otevřením skenovat bezpečnostním programem.

3. Svá hesla si dobře promýšlejte a chraňte. Můžete použít tzv. generátory hesel a trezory hesel (stačí znát jedno silné heslo, ostatní máte uložena “v trezoru”). Zkontrolovat sílu hesla lze zde (funguje i offline).

4. Neotvírejte e-maily od neznámých adresátů nebo zprávy s podezřelým názvem. Nestahujte jejich přílohy. Nespouštějte pochybné programy a aplikace.

5. Nad obsahem a důvěryhodností sdělení přemýšlejte. Nesdílejte citlivé údaje jen proto, že vám někdo napsal e-mail. Banky a instituce nikdy nepoužívají ke sdílení hesla nebo jiných citlivých údajů e-maily.

6. Pro platby kartou a přístup k online bankovnictví na internetu využívejte jen svá zařízení a ověřené internetové připojení. Veřejná Wi-Fi není bezpečná! Může ji kdokoli odposlouchávat.

7. Instalujte si bezpečnostní, tzv. antivirový program. Pomůže s bezpečností při surfování, stahování, ukládání hesel, a při dalších činnostech. Některé programy nabízejí speciální prohlížeč pro bezpečné bankovnictví a opravdu anonymní prohlížení. Portfolio doplňkových funkcí je široké.

8. Pravidelně aktualizujte operační systém, prohlížeč a veškeré programy.

9. Komunikujte se svými dětmi o hrozbách na internetu. Informace aktivně vyhledávejte.

10. Pokud máte problém, můžete kontaktovat jednu z online poraden:

Linka bezpečí, E-Bezpečí.

11. Ani téměř paranoidní chování a Chuck Norris dohromady vám nezaručí absolutní internetovou nedotknutelnost. Proto ZÁLOHUJTE! Na externí disk nebo cloudové úložiště vložte vše, co nedokážete postrádat. To nejdůležitější raději na více míst.

Zdroj: www.nicm.cz

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality