22. 4. Den Země

22. 4. Den Země
21. 4. 2021
Tomáš Babický

Den Země je každoroční celosvětová událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více, než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network.

Je to svátek naší Země, planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů i rostlin. Dává nám vzduch, který dýcháme, vodu, kterou pijeme, jídlo, bez kterého bychom nemohli být, prostor, ve kterém žijeme a mnoho dalšího. A my lidé jsme si dlouhou dobu mysleli, že toto bohatství je jenom pro nás a že je nevyčerpatelné. Ale ono tomu tak není. Na naší matičce Zemi žije i přemnoho dalších živých tvorů a rostlin, kteří Zemi ke svému životu potřebují stejně tak nutně jako člověk.

Lidé v minulosti Zemi ubližovali a stále ještě ubližují. Třeba tím, že zamořují vzduch vypouštěním životu škodlivých a nebezpečných látek, znečišťují vodu v řekách, mořích a jezerech, ničí životní prostor mnohým živočichům atd. Tak vlastně člověk škodí i sám sobě. Všichni dnes velmi často slýcháme o ozónových dírách, klimatických změnách, smogových situacích, vymírání mnoha druhů rostlin a živočichů a dalších nebezpečích, která jsou jenom důsledkem našeho špatného chování k Zemi.

Den Země je vhodnou příležitostí pro všechny z nás, abychom se nad těmito věcmi zamysleli, abychom si o tom třeba společně v rodině popovídali, abychom vysvětlili dětem některé vztahy a souvislosti, aby se každý z nás snažil dozvědět se více. Můžeme si sami či jako rodina udělat nějakou soukromou oslavu Dne Země. Každý z nás může udělat nějakou, byť drobnou, věc, čin apod., a nemusí to být zrovna na 22. dubna a není třeba uklízet celý les či vysázet stromořadí.

https://www.lesanek2011.cz/clanky/ekologie/den-zeme-22.-dubna.html

Může jít o obrázek flower a text that says 'DEN ZEME NA EF JU Pripoj se k nám! Udélej néco pro svou planetu!'

Loni jste měli za úkol třídit odpad ve svém okolí, letos vás nominujeme na pomocníky planetě Zemi.
Roušek a respirátorů  je všude habaděj, i plasty se to jen hemží. Ukliďte si před prahem a zamiřte i do svého okolí.

Cestou z procházky nebo z venčení pejska posbírejte vše, co do přírody nepatří a nafoťte nám svůj úlovek.
 3 nejlepší a nejvýkonnější sběrači získají hrneček s logem EFJU a krásnou ekologickou tašku na nákup.

Čas na zasílání foteček máte do pondělí 26.4. 2021 do12 h. Těšíme se na vaše úlovky.

My letos budeme také sbírat a naše paní děkanka i sázet stromky-> na fotky se těšte ve čtvrtek  https://www.facebook.com/ekonomicka.fakulta/

Pracovní list s ekologickou tématikou, vhodný například ke Dni Země ke stažení zde. Doporučuji si s dětmi o jednotlivých bodech popovídat.
 
https://cz.pinterest.com/pin/378654281151247314/

Jak dlouho se rozkládají odpadky pohozené v přírodě? – Samosebou.cz

https://www.theinspirationedit.com/fantastic-earth-day-craft-activity-kids/

Den Země omalovánky

Den ZEMĚ omalovánky
https://www.i-creative.cz/2012/04/10/den-zeme-omalovanky/

40+ nápadů ke Dni Země a aktivit ke Dni Země pro děti

40+ nápadů na Den Země pro děti, Senzorické hry ke Dni Země, Tisknutelné předměty na znečištění zdarma a Řemesla a nápady na Den Země, Recyklované materiály a Aktivity inspirované přírodou.  Snižte, recyklujte a znovu použijte pro životní prostředí, Zábavné způsoby, jak učit o znečištění pomocí aktivit znečištění a tiskovin ke dni Země
https://www.naturalbeachliving.com/earth-day-ideas/
https://cz.pinterest.com/pin/695383998703242820/
https://cz.pinterest.com/pin/434527064041555287/
https://cz.pinterest.com/pin/61431982394132432/
https://cz.pinterest.com/pin/842032461570461093/

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality