14.červen – Světový den dárců krve

14.červen - Světový den dárců krve
13. 6. 2013
admin

14.červenSvětový den dárců krve

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství, všechny tyto organizace se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve a tím by poděkovala všem, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě.

Krev je životodárná tělesná tekutina. Dospělý a zdravý člověk jí má v těle cca 5 litrů. Krev obsahuje:

  • bílé krvinky – leukocyty
  • červené krvinky – erytrocyty
  • krevní destičky – trombocyty

Červená barva krve je způsobena červeným krevním barvivem – hemoglobinem.

V určitých situacích se kdokoliv z nás může dostat do situace, že potřebuje krev doplnit nebo vyměnit. Může se jednat o závažné onemocnění, operaci, autonehodu nebo jiný úraz, při kterém dojde k velké ztrátě krve. Na to jsou nachystané krevní konzervy, ale aby jich byl dostatek ve všech druzích, je nutné, aby transfuzní stanice měly neustále vhodné dárce krve.

Historie transfuze krve

První přímá transfuze krve od člověka k člověku byla provedena v roce 1818 v Londýně. V naší zemi se možnosti transfuze a darování krve dostaly povědomí zejména díky chirurgovi Karlu Maydlovi a psychiatrovi Janu Janskému.

Druhý zmiňovaný odborník v roce 1907 objevil čtvrtou krevní skupinu. Po tomto profesorovi se také dodnes jmenuje medaile (dříve plaketa), která se předává za bezplatné dárcovství krve.

Chcete se stát dárcem krve?

Dárcem se může stát zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Důležitá je zdravotní anamnéza potenciálního dárce. Musí to být zdravý člověk se zdravou krví. Dárcem krve nemůže být člověk, který v minulosti prodělal například žloutenku, syfilis, tuberkulózu, břišní tyfus nebo některé tropické nemoci, dále nesmí trpět onemocněními, jako je cukrovka, epilepsie, hemofilie, těžké formy alergií. Darovat krev nemohou ani lidé, kteří v minulosti absolvovali léčení hormony hypofýzy. Po některých onemocněních může být dárce z dárcovské listiny vyřazen pouze dočasně, na určitou dobu.

Ženy mohou krev darovat maximálně 4 x do roka, muži 5 x, přičemž nejkratší interval mezi odběry je 8 týdnů. Jeden odběr činí asi 450 ml krve. Pokud se přihlásíte poprvé jako dárce krve, budete již evidováni a příslušná nemocnice vás vyzve k další návštěvě.

Nebojte se pomáhat, nikdy nevíte, kdy se vy sami nebo vaši nejbližší dostanou do situace, kdy budou krev potřebovat! Nezapomeňte, že i vaše krev může zachránit život.

Kromě nenahraditelné pomoci má dárcovství krve ještě jednu výhodu. Pokud pravidelně dáváte krev, máte dobrý přehled o svém zdravotním stavu.

kapkaimages (2)

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality