10 tipů pro bezpečnější prázdniny (nejen pro vaše děti)

10 tipů pro bezpečnější prázdniny (nejen pro vaše děti)
2. 7. 2020
Karolína Brodská

10 tipů pro bezpečnější prázdniny (nejen pro vaše děti)Děti letní prázdninové měsíce v mnohém prožívají jinak, než tomu bylo před pár lety. Kromě vodních radovánek či „lítání“ venku s kamarády tráví stále víc času před obrazovkou počítače, mobilu nebo tabletu. Nevíte si rady, jak s tímto trendem naložit? Jak je chránit před nástrahami internetu včetně kyberšikany? Jak využívat technologie chytře, bezpečně, kreativně a zvyšovat tak počítačovou gramotnost dětí?

1. Nechte si ukázat aplikace, které děti používají, a hry, které hrají

Děti mnohdy používají technologie s pocitem viny. Rodiče jim vyčítají, že je nevyužívají smysluplně a tráví na nich příliš mnoho času. Zkuste proniknout do jejich světa a nechte si ukázat, jak s technologiemi vaše děti pracují. Třeba budete překvapeni, jaké aplikace používají a že ne všechny hry jsou nesmyslné a stejné. Možná si sami po práci odfrknete, když budete společně prozkoumávat graficky úžasné a nápadité hry jako jsou třeba tyto nebo si něco postavíte v aplikaci Minecraft (hodit se vám může šikovná příručka pro rodiče). 

2. Vzdělávejte se společně a zkuste společně něco vytvořit

Výborně funguje, když děti tvoří rukama a technologie používají jako doplněk, jakopodporu pro svůj (nebo třeba váš společný domácí) „projekt“. Vycházejte primárně z nápadů dětí. Ale třeba máte v záloze i vy nějaký hezký nápad na vylepšení domácnosti, na kterém se může dítě podílet. Ty starší nechte, aby dohledaly informace, spočítaly materiál, vytvořily plakátek nebo dokonce postavily e-shop. Že to sami neumíte?Nevadí, aspoň máte příležitost se to učit spolu. Přesně takhle během pár dnů vznikl i tento eshop Prototýpků v tandemu devítiletý kluk a jeho máma.

Že programovat neumíte? Žádný problém. Stáhněte si třeba aplikaci Codecademy, kde se naučíte základy. Dotazník v úvodu vás navede a vy už si pak vyberete, které programovací jazyk byste se chtěli naučit. Codecademy existuje jak pro Android tak i pro iOS. Aplikace je kompletně v angličtině. Takže se budete procvičovat i v cizím jazyce.

3. Hlídejte dětem na mobilech m-platby

Placení mobilem m-platba je užitečná záležitost. Ale může způsobit i spoustu komplikací. Poslední dobou se opět objevují podvodné praktiky, na které by si měli dát pozor nejen dospělí, ale především děti.

Základní radou je: nikdy nesdělujte obsah přijaté SMS zprávy třetí straně. Pokud to uděláte, je to vlastně stejné, jako kdybyste někomu sdělili heslo do internetového bankovnictví. A pozor, pokud již k podvodu dojde, oběti (dospělému či dítěti) nezbývá nic jiného než doufat, že policisté nepoctivce vypátrají a soud mu kromě trestu nařídí uhradit vzniklou škodu.

Rada pro dospělé, především rodiče: hlídejte nebo vypněte (nechte vypnout) dětem m-platby. Je to možné ukaždého telefonního operátora. Jak na to? Přečtěte si článek od internetového publicisty Daniela Dočekala na portálu @365tipů.

4. Pozor na nevhodné aplikace a chování na síti

Dětem pečlivě kontrolujte, jaké aplikace mají v telefonu nainstalované. Vyhnout by se měly zejména různým seznamovacím serverům – nebezpečný je například web Hot or Not. Uživatelé si na něm navzájem hodnotí profily, mohou se propojovat s cizími lidmi a výsledkem toho všeho má být reálné setkání. Na rizika sextingu a kyberšikany upozorňuje i nový dokumentární film Víta Klusáka a Barbory Chalupové V SÍTI. Detailně odkrývá právě téma zneužívání dětí na internetu. Na myšlenku natočit celovečerní dokument přivedl Víta Klusáka právě náš výzkum. Dokument je k dispozici i v upravené kratší verzi (V SÍTI Za školou) pro preventivní školní projekce.

V rámci preventivně edukativního projektu Nejsem lovnáspojeného s filmem si můžete přečíst10 rad, jak se bezpečně chovat na internetu a nenechat netu ulovit a nedostat se do sítí online predátorů. Na základě svých zkušeností je dali dohromady sami tvůrci filmu V SÍTI a portálu O2 Chytrá škola, který je hlavním partnerem osvětové kampaně k dokumentu. Více o tomto projektu a vystřižené scény z filmu, které jinde neuvidíte si můžete přečístna této stránce.

5. Promluvte si také o tom, jak mají vaše děti zabezpečené účty hesly

Za všech okolností je nabádejte, aby si chránily své soukromí. Ukažte jim, jak si jej mohou na sociálních sítích nastavit. To samé ale samozřejmě platí i pro rodiče. Počítačová gramotnost se totiž týká všech. Stále žijeme v domnění, že se nám ve virtuálním světě nemůže nic stát. Opak je ale pravdou. Obětí kyberšikany a sextingu se v podstatě mohou stát všichni uživatelé internetu bez rozdílu věku. Více se dozvíte v našem článku a videu. Dobrým heslem je potřeba mít zabezpečený i telefon a počítač. Tady máte 11 tipů, jak bezpečně zacházet s hesly.

6. Vyhněte se aplikacím LiveMe, Kik a dalším…

Řada aplikací vypadá pro děti opravdu lákavě. Patří mezi ně i LiveMe. Ta je založena na živém videovysílání. Ukazuje polohu daného uživatele a umožňuje jej odměňovat. Lidé zde vydělávají „mince“ a následně jimi dětem platí za fotografie.Pokud tuto aplikaci u svého dítěte najdete, okamžitě jí vymažte.

Vhodná pro děti není ani aplikace Whisper. Lidé na ní mohou sdílet různá tajemství. Bohužel se zde objevují i informace o geografické poloze uživatele. Toho znovu mohou využít různí sexuální predátoři.

7. TikTok nemusí být jen zábava

O sociální síti TikTok jste už asi slyšeli. Uživatelům umožňuje vytvářet a nahrávat krátká videa, která uživatelé následně volně sdílejí s dalšími. O TikToku se mluví hlavně v souvislosti s online bezpečností. Svou roli zde hraje i otázka kyberšikany dětí a mladých lidí. Ti jsou k různým formám (především) sextingu zvláště náchylné. O tom, jak si na TikToku zabezpečit soukromí se dočtete v našem článkuzde. Další informace o tomto fenoménu najdetev tomto textu.

8. Naučte děti používat aplikace, které jim mohou být prospěšné

Pokud vaše děti moc nečtou a chcete je k této činnosti přivést trochu jinou formou, vyzkoušejte naší O2 KnihovnuKromě e-knih v ní najdete i stále oblíbenější audioknihy.  Děti si mohou přečíst nebo poslechnout pohádkypopulárně naučné audioknihy a úplně zdarma nebo za příznivé ceny je k dohledání i povinná četba.

9. Stáhněte si náš e-book

Jak už jsme zmiňovali, počítačová gramotnost je podstatná pro nás všechny. Výše uvedená doporučení ale nezvládnete, pokud sami nebudete mít o technologiích lepší povědomí. Děti jsou mnohdy v jejich používání dále než my dospělí. Proto je potřeba se tématu věnovat a neustále se vzdělávat. Pomůže vám v tom i náš e-book O2 Chytrá škola.

10. Nejmenším dětem pusťte hravý seriál V digitálním světě

Dětem se určitě bude líbit desetidílný vzdělávací animovaný seriál V digitálním světě.  Hlavní hrdinové Mína, Filip a Kocour hravou formou děti třeba učí JAK MLUVIT NA INTERNETU. Nejen děti, ale i vy se můžete dozvědět o tom, co jsou to COOKIES. Ukážou, že DIGITÁLNÍ SVĚT se skládá z oceánu nul a jedniček. VYHLEDÁVAČE dětem pomohou zjistit, jak TVOŘIT NA INTERNETU nebo jak vymyslet silná HESLA. Mína a Filip budou pátrat, jestli je online všechno PRAVDA NEBO NE?, dozví se, že je potřeba dávat pozor na VIRY a ZÁVISLOSTI a že KYBERŠIKANA se netoleruje. Kocour se zase přesvědčí, že LAJKY a SOCIÁLNÍ SÍTĚ nejsou všechno. Vezměte děti i na VÝLET DO HISTORIE internetu. O čem určitě nebudou chtít ani slyšet, je RODIČOVSKÁ KONTROLA, protože ONLINE HRY je opravdu hodně zajímají.

Zdroj:
https://www.o2chytraskola.cz/novinka/151/10-tipu-pro-bezpecnejsi-prazdniny-nejen-pro-vase-deti

Podobné příspěvky

Zobrazit všechny aktuality